Narodziny dziecka są początkiem wspaniałej przygody, która dostarcza wielu wspaniałych momentów. To także ciężka praca rodziców, którzy muszą wychować swoją pociechę i chronić przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Najgorszymi momentami dla nich, są chwile, kiedy maluch cierpi z powodu bólu, ponieważ czasem są wobec niego bezradni. Na wiele dolegliwości maluchów, na szczęście są sprawdzone sposoby.

Dlaczego noworodki miewają kolki?

co na kolkę dla noworodkaDzieci rodzą się  umiejętnością ssania, gdyż ćwiczą tą umiejętność przez wiele tygodni w brzuszku mamy oraz mają wiele wrodzonych odruchów bezwarunkowych. Z wyglądu zewnętrznego wydają się na w pełni rozwinięte, ale w środku ich narządy potrzebują jeszcze wiele czasu, aby móc funkcjonować na takim poziomie jak w przypadku dorosłych. Z uwagi na niewykształcony w pełni układ pokarmowy, dzieci przez pierwsze miesiące mogą jedynie spożywać mleko matki lub mleko modyfikowane. Właściwego ssania sutka czy smoczka z butelki, muszą się dopiero nauczyć. Bywa, że dzieci piją bardzo łapczywie, przez co połykają wraz z posiłkiem sporo powietrza, które gromadzi się w brzuszku i jelitach. Taka sytuacja może spowodować bolesne kolki, które dotykają nawet co piątego noworodka. Jeżeli nie wiemy co na kolkę dla noworodka, to warto zasięgnąć porad w internecie, ponieważ wiele mam dzieli się między sobą sprawdzonymi sposobami na tą dolegliwość. Powszechnie się, że maluchy miewają kolki z uwagi na niewykształcony w pełni układ pokarmowy i też szybkie picie mleka. Ciężko oduczyć noworodka takie sposobu przyjmowania pożywienia, ale na szczęście kolki z wiekiem samoczynnie mijają, choć bywają bardzo uciążliwe. U jednych dzieci pojawiają się kolki po każdym posiłku i trwają od trzydziestu minut, do nawet kilku godzin. Żeby złagodzić ból lub nawet się go pozbyć całkowicie, należy wykonać maluszkowi delikatny masaż brzuszka. Okrężnymi ruchami dłoni rozmasowuje się spięty i twardy brzuszek, zaczynając od żołądka, a kończąc na podbrzuszu. W większości przypadków taki masaż okazuje się skuteczny.

Jednak są też dzieci, które mają bardzo uporczywe kolki, które pojawiają się niemalże po każdym posiłku. Jeżeli nie działa na nie masaż, noszenie na rękach z główką wyżej niż reszta tułowia czy nawet puszczenie uspokajającej muzyki, to ostatecznością mogą się okazać środki farmakologiczne w postaci kropelek czy syropu. Są to preparaty na bazie ziół i dostępne są bez recepty. Można je stosować na kolki już od czwartego tygodnia życia i kupimy je niemalże w każdej aptece.

Kategorie: Rodzina i dzieci