Dzisiaj większość gospodarstw rolnych to wielkie przedsiębiorstwa, które zajmują się uprawą roślin na setkach hektarów ziemi. W związku z tak dużą powierzchnią, na której znajdują się rośliny, zebrane plony zwykle są niezwykle duże. Niewielu rolników inwestuje w znacznej wielkości magazyny, w których byliby w stanie zmieścić wszystkie zbiory. W związku z tym właściciele gospodarstw rolnych podejmują współpracę z zewnętrznymi skupami, do których dostarczają zboże.

Czyszczalnia do zbóż w każdym gospodarstwie

czyszczalnia do zbożaWiele gospodarstw rolnych już w umowie zawartej ze skupem określa, w jakim stanie zboże powinno trafiać do magazynu. Czasami dostarcza się je bezpośrednio z pola, jednak cena takich plonów zwykle nie jest zadowalająca dla rolnika. Aby uzyskać większe stawki właściciel gospodarstwa zawiera umowę, w której zobowiązuje się dostarczyć do skupu osuszone i oczyszczone ziarna. Aby być w stanie zrealizować zobowiązanie, konieczne jest zastosowanie specjalnych urządzeń umożliwiających oczyszczanie żyta, pszenicy czy nawet rzepaku. Czyszczalnia do zboża może mieć różną wielkość, dlatego decydujący się na jej zakup przedsiębiorca może wybrać takie urządzenie, które spełni jego potrzeby. Różnica pomiędzy poszczególnymi modelami to nie tylko rozmiar. Czyszczalnie charakteryzuje moc oraz maksymalna wydajność. Podaje ją producent w opisie produktu. W niewielkich urządzeniach przepływ sięga zaledwie kilka ton na godzinę, jednak na rynku dostępne są także jednostki, które umożliwiają oczyszczenie nawet stu dwudziestu ton w ciągu sześćdziesięciu minut. Niektóre oczyszczacze do zboża wyposażone są w specjalny segment do suszenia plonów. Dzięki temu ziarno, które zostało przepuszczone przez urządzenie można od razu ładować na przyczepu lub samochody transportowe i dostarczać do odpowiedniej hurtowni. Istotna dla uzyskania odpowiedniej sprawności jest także regularna konserwacja sprzętu. Im lepiej zadbamy o urządzenie tym dłużej będzie nam służyć.

Rolnictwo to bardzo trudny i wymagający zawód. Na szczęście pojawiające się na rynku automatyczne maszyny są w stanie w wielu czynnościach zastąpić ludzi lub w znaczny sposób pomóc w realizacji pewnych czynności. Dzisiaj oczyszczalnie do ziaren zbóż powoli stają się standardowym wyposażeniem wielu gospodarstw. Ich stosowanie jest niezwykle popularne nie tylko ze względu na większą cenę za kilogram plonów, ale również dlatego, że oczyszczone zboże znacznie prościej i bezpieczniej jest magazynować niż to, w którym znajdują się zanieczyszczenia.

Kategorie: Hodowla i rolnictwo