Druty silikonowe, zwane również przewodami silikonowymi, są elementami elektrycznymi, które składają się z kilku małych części ułożonych w podstawowy wzór. Jeden z elementów składa się z opaski z dwoma przewodami miedzianymi, które są połączone z resztą opaski srebrnymi przewodami.

Zastosowania przewodów silikonowych

elastyczne przewody silikonowe zbrojoneZwykle wśród serii przewodów, które mogą być skręcone razem, jeden jest przewodem dodatnim, podczas gdy jeden lub więcej przewodów odwróconych jest używanych jako przewód ujemny. Przewód dodatni znajduje się na środku wiązki. Skręcone druty silikonowe umieszczane są pomiędzy przewodem głównym a przewodem ujemnym. Odwrotny proces ich ułożenia może być również zastosowany w określonym schemacie, co umożliwia wykonanie obwodu. Izolacja przewodu dodatniego może być również zmieniona w innym układzie, w zależności od użyteczności kabla. Przewody są zazwyczaj wykonane z tych samych materiałów, co ułatwia ułożenie przewodu jako obwodu. Oczywiście, ma to również tę zaletę, że elastyczne przewody silikonowe zbrojone są mocniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Przewody silikonowe mogą być wlutowane do płytek drukowanych poprzez połączenie przewodów z izolacją. Przewody są również połączone z tymi płytami, co czyni je podatnymi na uszkodzenia elektrostatyczne i zwarcia. Przewody przylutowane do płytek drukowanych nie są tożsame z tymi, które służą do ich wykonania. Przewody silikonowe są powszechnie stosowane w urządzeniach stosowanych w układach analogowych, takich jak wzmacniacze, obwody cyfrowe i oprogramowanie. Przewody te są również powszechnie stosowane w telefonach komórkowych i tabletach. Ze względu na ogromne wymagania napięciowe dla różnych procesów wytwarzania drutu silikonowego, istnieją pewne wady związane z wykorzystaniem tej technologii. Istnieją pewne konstrukcje obwodów, które nie mogą być wykonane z drutów silikonowych. Należą do nich przewody uziemiające. Przewody wykonane z drutu nie są przewodzące. Ogranicza to możliwości projektowania, które często są takie same dla różnych produktów, w tej branży. Niemniej jednak przewody silikonowe mają dość szeroki zakres zastosowań, który z czasem jeszcze będzie zapewne się rozszerzał.

Stosowanie drutów silikonowych do produkcji komputerów lub innych elementów elektronicznych stało się jednak koniecznością. Przy właściwym zastosowaniu tej technologii, jest ona w stanie zapewnić wysoką niezawodność. Pomimo tych cech, istnieją pewne wady, które należy rozważyć, dlatego badania w tej dziedzinie są ważne.

Kategorie: Usługi i przemysł