W życiu każdego człowieka spotkać możemy się z różnorodnymi pojęciami prawnymi, które nie zawsze wydają się nam jasne i oczywiste. Najczęściej mamy dość sporo pytań do poszczególnych zagadnień, a brak wiedzy budzi u nas niepotrzebny strach i stres. Dysponując funkcjonalnościami, jakie daje nam obecnie internet, w sposób niezwykle szybki i łatwy możemy sprawdzić zdecydowaną większość tych kwestii na portalach prawnych, gdzie uzyskamy zawsze dobrą interpretację konkretnych przepisów prawnych.

Kilka słów o sukcesji prawnej

sukcesja prawnaJednym z ciekawszych zagadnień, które może nas dotyczyć, są zagadnienia związane z sukcesją prawną. Sukcesja może kojarzyć się nam z wieloma kwestiami, ponieważ jest to jedno z wielu określeń, którego możemy użyć, kiedy mówimy o prawnym następstwie. Sukcesja prawna może dotyczyć przejęcia praw i obowiązków w całości lub w części. Najczęściej prawa te i obowiązki związane są z działalnością różnego typu firm i koniecznością zaplanowania następstwa dla właściciela, gdyby ten nie mógł już z jakichś powodów pełnić swojej roli w firmie. Oczywiście, w przypadku firm charakteryzujących się różną formą prawną, sukcesorami będą mogły stawać się różne osoby. Inaczej sukcesja prawna będzie wyglądała w przypadku firmy działającej jako jednoosobowa działalność gospodarcza, inaczej zaś w przypadku spółek różnego typu. Czasami o sukcesji decydować będą relacje rodzinne, czasami zaś zupełnie inne zależności mające miejsce między poszczególnymi osobami. Wszystko to będzie zależało od przepisów prawnych, które będą dawały nam określone możliwości w konkretnych okolicznościach. Kiedy nie wiemy, w jaki sposób wprowadzić bliskie nam osoby do naszej firmy i uczynić je sukcesorami firmy, którą stworzyliśmy, dobrym rozwiązaniem będzie wczytanie się w akty prawne. Możemy też skonsultować daną kwestię z adwokatem lub z radcą prawnym, który będzie w stanie wyjaśnić nam wszystkie zawiłości przepisów, kiedy nie będziemy w stanie zrozumieć ich samodzielnie w oparciu o dostępne w internecie informacje.

Chociaż może wydawać się nam to zaskakujące, im bardziej złożona jest forma prawna, w ramach której działa dana firma, tym łatwiejsze jest określenie w niej sukcesji prawnej i tego, w jaki sposób przejmowane mają być prawa i obowiązki. Sytuacja tego typu ma miejsce, np. w przypadku spółki prawa handlowego, która zgodnie z regulacjami jest bytem prawnym w pełni niezależnym, a co za tym idzie, daje większe bezpieczeństwo osobom, które posiadają w niej jakiekolwiek prawa własnościowe.

Kategorie: Prawo / Finanse