Szamba to zbiorniki bezodpływowe, które przeznaczone są głównie do gromadzenia nieczystości ciekłych, czyli tak zwanych ścieków. Zazwyczaj szamba tradycyjne wykonuje się z betonu lub ewentualnie żelbetonu, ale w dzisiejszych czasach również popularność zyskują szamba wykonane z tworzyw sztucznych. Obydwa rodzaje szamb stosuje się przy budynkach, w których występuje brak dostępu do sieci kanalizacyjnej.

Który rodzaj zbiornika na szambo wybrać?

zbiorniki na szamboKażdy budynek, w którym mają mieszkać ludzie, musi mieć odpowiednie odprowadzanie nieczystości. Bezodpływowy oraz szczelny zbiornik na nieczystości najczęściej nazywany jest szambem i stanowi najlepszą alternatywę dla wszystkich osób, które nie mogą zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków, ponieważ nie posiadają tak dużego terenu. W niektórych przypadkach zbiorniki na szambo są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, ponieważ budowa oczyszczalni jest nieopłacalna. Zbiorniki na szambo są również idealnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy zamieszkujemy tereny wód gruntowych, gdzie nie możemy bezpośrednio rozsączać do gruntu oczyszczonych ścieków. Decyzje o tym, gdzie zamontować szambo oraz, z jakich materiałów kupić taki zbiornik powinniśmy podejmować przy etapie podczas projektowania domu. Oczywiście zawsze, kiedy decydujemy się na zakup zbiorników na szambo, to powinniśmy sprawdzić odpowiednie certyfikaty u producenta, u którego kupujemy taki produkt. Musimy również pamiętać o tym, że zbiornik na szambo betonowe nie może być zamontowany w miejscu, które nam się podoba. Przede wszystkim musimy unikać miejsc, które podlegają ochronie środowiskowej, a także wszystkich tych, w których występują zalania oraz powodzie, a także powinniśmy unikać terenu o dużym zagłębieniu. Warto również zwrócić uwagę na to, aby lokalizacja szamba była w odpowiednim miejscu, ponieważ wóz asenizacyjny będzie musiał wyjeżdżać na naszą działkę i bezproblemowo opróżniać zbiorniki. Jeżeli nie chcemy, aby szambiarka wjeżdżała na naszą posiadłość, to możemy wykonać odpowiedni przewód do opróżniania ze specjalnym złączem na końcu, który zostanie zamontowany poza ogrodzeniem naszej działki.

Takie rozwiązanie pozwoli nam na swobodne oczyszczanie zbiornika na szambo, nawet gdy wyjeżdżamy na wakacje i nie będziemy mieli możliwości, aby wpuścić ekipę wywożącą ścieki na naszą posesję. Musimy także przestrzegać odpowiednich odległości, ponieważ szambo powinno być zamontowane przynajmniej 15 m od studni głębinowej. Szambo nie może być również zamontowane bliżej niż 2 m od sąsiedniej działki. Z drugiej strony prawo budowlane przewiduje, iż okna oraz drzwi naszego mieszkania powinny znajdować się co najmniej 5 metrów w odległości od szamba.