Czym okrywać stogi na zimę? Oto pytanie, z którym mierzy się zdecydowana większość gospodarstw rolnych. Odpowiednie zabezpieczenie słomy i siana przed działaniem deszczu, śniegu, wiatru to najważniejszy element ich przechowywania. Zapewnienie dobrych warunków balotom zaprocentuje w przyszłości dobrej jakości paszą, lub też pozbawionym wilgoci materiałem na ściółkę. Oszczędności w tym temacie mogą przynieść więcej strat niż pożytku.

Właściwości i zastosowanie włókniny do stogów

włóknina do okrywania stogówŹle zabezpieczone siano i słoma będą nabierać wilgoci, zamiast się jej pozbywać. Spowoduje to gnicie przechowywanego materiału, a co za tym idzie, paszy będzie mniej i będzie ona gorszej jakości. Najlepszą metodą na magazynowanie stogów jest specjalnie przeznaczona do tego hala lub chociaż wiata, gdzie baloty nie będą narażone na opady śniegu i deszczu, a będą mogły swobodnie pozbywać się wilgoci. Jednak takie rozwiązanie jest kosztowne, ponieważ stawianie specjalnej hali to kwota rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy. Niektórzy rolnicy starają się składować chociaż część materiału w wygospodarowanym na ten cel miejscu w stodole, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli jesteśmy zmuszeni przechowywać stogi „pod chmurką” konieczne będzie ich zabezpieczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest dobrej jakości włóknina do okrywania stogów. Fliz, bo tak się nazywa, swobodnie wypuszcza wilgoć ze słomy czy siana na zewnątrz, chroniąc jednocześnie przed nasiąkaniem wodą deszczową czy śniegiem. Odpowiednio ułożone w kształt trójkąta stogi, okryte flizem, przetrwają bez uszczerbku całą zimę. Włóknina do okrywania stogów jest od zewnątrz śliska, dlatego śnieg czy deszcz swobodnie po niej spływają. Jej ogromną zaletą jest także trwałość. Sprawdza się znacznie lepiej, niż zwykła folia, która czasem używana jest dla oszczędności. Folia nie dość, że nie jest paroprzepuszczalna, nie jest także zbyt trwała. Jest bardzo podatna na porywy wiatru, dlatego najczęściej nie przetrwa nawet jednego sezonu. Włóknina natomiast, zdaniem producentów, jak również użytkowników przetrwa nawet do siedmiu sezonów.

W przechowywaniu stogów pod gołym niebem niezmiernie ważne jest ich prawidłowe ułożenie. Sposób ułożenia powinien mieć kształt trójkąta z odpowiednim spadem, aby padający śnieg nie zalegał, a swobodnie zsuwał się z konstrukcji. Sama włóknina także powinna być dobrze przymocowana, najlepiej za pomocą metalowych zaczepów. Plastikowe zaczepy nie należą do trwałych, natomiast naciąganie flizu do samego podłoża i obciążanie go po bokach, może spowodować gnicie materiału od spodu.

Kategorie: Hodowla i rolnictwo