W ostatnim czasie bardzo modnym pojęciem wśród właścicieli czworonogów stała się dieta BARF. Niestety wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest. Mimo wszystko wśród osób, które mają podstawową wiedzę na ten temat, znajdziemy zarówno jej zwolenników, jak i przeciwników. Czym tak właściwie jest BARF i czy stosowanie diety u psa nie jest przypadkiem przesadą? Warto się o tym dowiedzieć zanim wyrobimy sobie zdanie.

Zalety diety BARF

polecana dieta barf dla psaWarto zacząć od tego, że dieta BARF zakłada karmienie psa czy kota jedynie surowym pożywieniem. Warto wspomnieć, że na rynku znajdziemy specjalną karmę, która znacznie ułatwia utrzymanie tego typu diety, a także jej wdrożenie. Jeśli interesuje nas ta metoda żywienia, to warto zapoznać się z tym tematem nieco szerzej. Tak naprawdę przodkowie psów i kotów były zwierzętami dziko żyjącymi, a więc mogły spożywać jedynie to, co same sobie znalazły lub upolowały. W takim wypadku było to jedynie surowe pożywienie. Dieta BARF opiera się właśnie na tzw. powrocie do korzeni. Uważa się, że żywienie takie jest naturalne. Wszystko dlatego, że w zupełności wyklucza spożywanie przez psy i koty przetworzonego pożywienia. Taka gotowa karma zawiera spore ilości węglowodanów oraz barwników i wzmacniaczy smaku, przez co może okazać się szkodliwa dla naszego pupila. Musimy pamiętać, że polecana dieta BARF dla psa opiera się przede wszystkim na różnorodności. A więc dieta ta jest niesamowicie złożona i wymaga sporej uwagi właściciela. Pod uwagę należy wziąć różne surowce. W diecie tej powinny również wystąpić owoce i surowe warzywa, a także naturalne suplementy oraz mięsne kości. Niestety ten rodzaj żywienia czworonożnych przyjaciół budzi spore kontrowersje nawet w środowisku weterynarzy. Zdania na jej temat są podzielone, a więc ciężko jest jednoznacznie określić, czy dieta taka jest dobra, czy zła. Z całą pewnością ten rodzaj żywienia nie będzie odpowiedni dla każdego psa. Dużo mówi się o tym, że spożywanie surowego mięsa zwiększa ryzyko zarażenia pasożytami, a także może doprowadzić do problemów behawioralnych.

Dieta BARF wymaga od właściciela naprawdę sporo uwagi. Powinien on zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby była ona odpowiednio zbilansowana i różnorodna. Niestety nie każdy z nas ma tyle czasu, aby w odpowiedni sposób zadbać o dietę swojego psa. Mimo wszystko dieta ta ma ogromną ilość zwolenników oraz przeciwników, a więc ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy przejście psa na tę dietę przyniesie więcej korzyści, czy negatywnych skutków.

Kategorie: koty i inne