Z uwagi na klimat w kraju, zmienną pogodę a przede wszystkim okres jesienno – zimowy, który jest także okresem grzewczym, odpowiednia instalacja grzewcza pozwala na utrzymanie odpowiedniej, komfortowej dla mieszkańców temperatury. Obok różnego rodzaju pieców, czy innych mechanizmów odpowiedzialnych za dostarczanie ciepła, strategicznym rodzaje wyposażenia są grzejniki, odpowiedzialne za ogrzewanie pomieszczeń. Wszelkiego rodzaju problemy z grzejnikami przekładają się na spadek efektywności instalacji grzewczej.

Niezawodny zawór do grzejnika – jak wybrać?

niezawodne zawory do grzejnikówGrzejniki to podstawowe i najbardziej praktyczne wyposażenie pomieszczeń. Stanowią element nieodzowny tak samo mieszkań i domów, jak i różnego rodzaju przestrzeni użyteczności publicznej, biurowców a nawet sklepów. Podstawowym zadaniem grzejnika jest dostarczenie ciepła do pomieszczenia. Energia cieplna dostarczana jest za pośrednictwem instalacji grzewczej, która działa w oparciu np. o piece gazowe. Jakiekolwiek problemy z grzejnikiem, w tym uszkodzenie zaworu lub zapowietrzenie grzejnika, mogą skutkować znaczącym spadkiem wydajności jego pracy, co przekłada się na niską temperaturę w pomieszczeniu. Niezawodne zawory do grzejników pozwalają uniknąć wielu problemów z grzejnikami oraz cieszyć się odpowiednią temperaturą powietrza w chłodne, zimowe dni. Podczas wyboru zaworu należy zwrócić uwagę na kilka danych technicznych. Odpowiednie dopasowane zaworu przekłada się na możliwość wykorzystania pełnej funkcjonalności grzejnika, pozwala na uniknięcie strat ciepła, co wiąże się z redukcją kosztów związanych z ogrzewaniem. Ważny jest przepływ obliczeniowy, dlatego na rynku dostępne są zawory o niskim przepływie w konkretnym miejscu instalacji, które przeznaczone są do mniejszych grzejników, jak na przykład te, montowane w łazienkach a także o dużym przepływie. Ważny jest również zakres regulacji oraz fakt, czy po zamontowaniu będzie zawór będzie widoczny. Cena zaworów zależna jest od ich rodzaju a także wielkości.

Dopasowanie odpowiedniego zaworu do przepływu w konkretnym miejscu instalacji przekłada się na efektywne wykorzystanie grzejnika. Właściwy zawór pozwala na regulację temperatury, dzięki czemu pomieszczenia są nagrzane. Sprawna instalacja grzewcza, w tym dobrze funkcjonujące grzejniki pozwalają na efektywne wykorzystanie potencjału grzewczego. W szczególności użyteczne są w okresie jesienno – zimowym, kiedy temperatura jest niska i niezbędne jest ogrzewanie różnego rodzaju przestrzeni. Grzejniki to podstawowy rodzaj wyposażenia pomieszczeń.

Kategorie: Budownictwo i Dom