Śląsk to duży region w południowej części kraju, który jest gęsto zaludniony. Działa tam zatem wiele firm niemalże z każdej branży, od spożywczej do górniczej, w końcu znajduje się tam wiele kopalni różnego typu. Istnieje też wiele punktów przeładunkowych, łatwo o transport materiałów, a także o znalezienie pracownika. To przekłada się na to, że przedsiębiorstwa na Śląsku bardzo dobrze prosperują w każdym sektorze gospodarki.

Kamieniarstwo na najwyższym poziomie

kamieniarstwo na ŚląskuNie inaczej jest jeśli chodzi o wyroby z kamienia. Kamieniarstwo na Śląsku stoi na naprawdę wysokim poziomie. Co warto wiedzieć o tej gałęzi gospodarki? Przede wszystkim trzeba wiedzieć co nieco o samym kamieniu. Najczęściej oferuje się wyroby granitowe lub marmurowe, rzadziej z piaskowca, łupków, czy konglomeratów. To tworzywa bardzo twarde, trwałe, niełatwe w obróbce. Jednak nadają się idealnie do każdego pomieszczenia, a także do stosowania na zewnątrz. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, czy te spowodowane zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Kamień jest droższy niż drewno, czy tworzywa sztuczne, jednak jego zalety są niepodważalne. Co można wykonać z kamienia? Do kuchni wytwarza się przede wszystkim blaty. Nie zniszczą się jeśli psotawimy na nich gorący garnek czy mrożonki, a także przy uderzeniach czy podczas krojenia nie pojawią się rysy ani wgniecenia. Blat może być zrobiony z jednej bryły kamienia, dzięki czemu nie ma łączeń, w których mógłby się gromadzić brud i zarazki. Również posadzki i schody z kamienia będą dobrym rozwiązaniem. W codziennym użytkowaniu podłogi się niszczą, rysują, blakną, czy pojawiają się na nich nieestetyczne przetarcia. Na kamieniu tak nie będzie, zawsze będzie się on dobrze prezentował. Posadzki i schody z granitu czy marmuru chętnie są wykorzystywane przez hotele i restauracje, te ekskluzywne i nowoczesne, bo to jednak spory wydatek. Kamień sprawdzi się też na zewnątrz, a konkretnie na elewacjach. Ma delikatny połysk, więc dobrze wygląda, a do tego łatwo go się myje, nie tak jak tynk, którego czyszczenie i malowanie sprawia problem.

Klienci chętnie zamawiają również obudowy kominkowe z kamienia. Ma to związek z jego odpornością na wysokie temperatury. Nie nagrzewa się szybko, łatwo z niego sczyścić popiół czy inne zaburdzenia, a także nie będzie się odkształcał pod wplywem ciepła. Z kamienia tworzy się też parapety, czy płytki wewnętrzne (nie tylko elewacyjne). Warto pamiętać, że kamień to materiał nietani, ale za to najlepszy, więc warto w niego inwestować.

Kategorie: Dom / Wnętrza