Wraz z rozwojem sprzedaży internetowej, znacząco wzrosła liczba magazynów, w których gromadzi się sprzedawane towary. Gospodarka magazynowa jest obecnie jednym z najistotniejszych gałęzi gospodarki, będąc niezbędnym etapem w sprzedawaniu większych ilości towarów.

Na co należy zwrócić uwagę prowadząc magazyn?

wysokojakościowy osprzęt do wózków widłowychNajważniejsza jest jego lokalizacja. Magazyn musi znajdować się w dogodnym miejscu komunikacyjnym, tak aby większe pojazdy rozwożące towar mogły bez trudu go rozładować. Należy pamiętam o odpowiednio dużym miejscu manewrowym, aby nie doszło do nieprzyjemnych sytuacji pomiędzy przewoźnikami i aby nie zablokować przejazdu innym samochodom. Dojazd do magazynu powinien być odpowiednio oznaczony, dlatego że, ze względu na rozmiary, znajdują się one na obrzeżach miast, gdzie nie ma zbyt dużo mieszkańców mogących wskazać drogę dojazdu. Z tego względu należy również zadbać o oznaczenie naszej firmy w wyszukiwarce i aplikacjach nawigacyjnych. Nie mniej istotną kwestię jest zadanie o odpowiednią jakość sprzętu. Jedynie magazyny z odpowiednią ilość pracowników, wyposażonych w wysokojakościowy osprzęt do wózków widłowych, będą potrafiły poradzić sobie z obrotem dużej ilości towaru w tym samym czasie. Częstym błędem wśród osób zarządzających magazynami jest kontrolowanie ilości zatrudnionych osób w ten sposób, że większe ich ilości przyjmuje się do pracy w okresie przedświątecznym, by zaraz po nich redukować etaty. Wynika to z tego, że przed świętami obrót towarów w magazynie jest największy w całym roku, a zaraz po nich spada praktycznie do minimum. Jest to błędne posunięcie z tego względu, że ze względu na niskie bezrobocie, trudno jest nagle znaleźć odpowiedzialnego pracownika w krótkim czasie. Spadek obrotów przed świętami jest zaś zupełnie naturalny i dotyka wielu różnych przedsiębiorstw, nie tylko tych zajmujących się magazynowaniem towarów. Oprócz odpowiedniego zaopatrzenia w nowoczesne pojazdy, nie mniej istotny jest rozbudowany system informatyczny. Dzięki niemu, można zmniejszyć ryzyko ewentualnej nieuczciwości pracowników i uniknąć pomyłek w obrocie towarem. Cały proces od przyjazdu towaru do magazynu, a dotarciem do klienta staje się przez to dużo szybszy i bardziej zautomatyzowany. Dla sklepów internetowych najważniejsze są bowiem opinie od klientów, dlatego nie można pozwolić sobie na żadne większe opóźnienie czy pomyłki.

Jak widać jest wiele czynników wpływających na funkcjonowanie naszego magazynu. Musimy zadbać o odpowiednią ilość wykwalifikowanych pracowników, dużą ilość wózków widłowych wraz z nowoczesnym osprzętem do niego i nowoczesny system teleinformatyczny. Przy spełnieniu wszystkich tych wymogów, praca w magazynie stanie się dużo szybsza i prostsza.

Kategorie: Usługi i przemysł