Standardowe, klasyczne krosna malarskie mają typowe, kwadratowe lub prostokątne kształty. Na takich zwykłych krosnach mogą tworzyć swoje dzieła zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy oraz uczniowie różnego rodzaju szkół plastycznych. Jednak jeśli artysta malarz pragnie stworzyć wyjątkowe dzieło i potrzebuje podobrazia o zupełnie odmiennym kształcie lub w wielkich rozmiarach, wówczas sięga po krosna niestandardowe, wykonywane najczęściej na specjalne zamówienie klienta. 

Nietypowe wymiary płócien dla artystów plastyków

niestandardowe krosna malarskieArtysta plastyk często eksperymentuje z technikami malarskimi i rozmiarami obrazów. Klastyczne podobrazia mają typowe kształty i rozmiary. Są to najczęściej kwadratowe lub prostokątne ramy. Takie obrazy można spotkać w większości galerii oraz w muzeach i na wystawach. W wielu przypadkach niestandardowe dzieła sztuki wymagają wyjątkowego, nietypowego podobrazia. Duże, niestandardowe krosna malarskie są potrzebne do stworzenia dzieł sztuki sakralnej. To właśnie w kościołach potrzebne są duże formaty. Także prywatni kupcy często potrzebują bardzo dużych płócien. Jeśli krosna przekraczają standardowe rozmiary, wówczas dobrym pomysłem jest znalezienie dostawcy, który wykonuje oryginalne podobrazia malarskie w nietypowych formatach. Takich płócien potrzebują także konserwatorzy dzieł sztuki. Jeśli dochodzi do konserwacji dawnego malarstwa, wówczas potrzebne są nietypowe kształty. Dawniej płótna malarskie były szyte i oprawiane ręcznie. Podobrazia szykowane były przez pomocników malarza bezpośrednio w jego warsztacie. Dlatego podczas konserwacji sztuki dawnej potrzebne są krosna o indywidualnych kształtach. Przykładem są obrazy koliste, owalne lub w różnych nietypowych kształtach. Często obrazy olejne umieszczano w ramach na suficie, np. w salach balowych pałaców. W takich przypadkach brak fabrycznie wykonywanych, seryjnych płócien. Jedynym sposobem na pozyskanie takiego krosna jest zamówienie go na wymiar w specjalistycznej firmie dostarczającej podobrazia malarskie.

Na wyjątkowo dużych, nietypowych krosnach powstają zarówno dzieła sztuki współczesnej, jak i rekonstrukcje dawnego malarstwa. Nietypowe krosna są poszukiwane przez konserwatorów dzieł sztuki. W dawnym malarstwie dominowało tworzenie ręczne płócien. Każdy malarz miał współpracowników, którzy za niego wykonywali krosna i naciągali je na drewniane ramy. Obecnie takie niestandardowe płótna można zamówić na specjalne życzenie w profesjonalnych firmach z wyposażeniem dedykowanym dla pracowni malarskich.

Kategorie: Usługi i przemysł