Kluczem do działania optymalizerki do drewna jest specjalny wirnik dystrybucyjny zintegrowany z komorą płatkowania. Wdmuchiwane osiowo wióry wchodzą do wewnętrznych komór wirnika rozdzielczego, są wprawiane w ruch obrotowy i są prowadzone przez siły odśrodkowe przez otwory z przodu i tyłu układu w kierunku głównego wirnika.

Optymalizerki mają szerokie zastosowanie

tania optymalizerka do drewnaZapewnia to optymalny rozkład zarówno szerokości pierścienia noża, jak i całego obwodu pierścienia noża, umożliwiając optymalne i równomierne wykorzystanie całej długości noża. Powierzchnia każdego walca jest falista i tworzy profil rowkowy mający powtarzalny wzór szczytów i dolin, który promieniowo otacza walec. Szczyty i doliny na każdym zwoju mają korzystnie ten sam wymiar i są przesunięte względem siebie, tak że pik na jednym zwoju jest w kontakcie z doliną na drugim zwoju. Ten przeplatany wzór od szczytu do doliny powoduje zginanie się wiórów podczas przechodzenia przez chwyt rolek. Zgięcie powoduje wewnętrzne pękanie i pęknięcia wiórów, odsłaniając w ten sposób więcej włókien i zwiększając pole powierzchni. Wióry są również kompresowane podczas przechodzenia przez zacisk, co pomaga w procesie destrukcji. Jednak gładka, stale zakrzywiona powierzchnia walca nie penetruje wiórów, minimalizując w ten sposób łamanie lub pękanie wiórów, co zwiększyłoby występowanie niepożądanych szpilek i drobnych cząstek. Optymalizator łączy części razem w zależności od materiału, grubości i wzoru. Operator wybiera spośród proponowanych desek i ich dostępności w magazynie, które redukują do minimum odpady, czas i całkowity koszt produkcji. Jak zauważy specjalista w tej dziedzinie, istnieje duża różnica w wartości pieniężnej wiórów miazgi i wiórów paliwowych. Ponieważ wióry miazgi kosztują więcej niż wióry paliwowe, pożądane jest usunięcie kory z wiórów, aby można je było wykorzystać do produkcji miazgi, a nie jako paliwo. Jedną z powszechnych metod usuwania kory jest stosowanie urządzenia, jakim jest tania optymalizerka do drewna. Szlifierki produkują jednak duże ilości szpilek i drobnych cząstek, obniżając w ten sposób ogólną wydajność. Dlatego pożądane jest zastosowanie metody usuwania kory z wiórów drzewnych bez wytwarzania nadmiernej ilości szpilek i drobnych cząstek.

Ponadto w przypadku wszystkich układów scalonych wykorzystywanych jako paliwo pożądane jest ich przetwarzanie w celu zwiększenia wytwarzania energii. Podczas pracy spulchniacza do zrębków drewna jedynymi elementami urządzenia, które mają kontakt z zrębkami, są profilowane powierzchnie walców. Te powierzchnie toczne podlegają zużyciu i sporadycznym uszkodzeniom.