Żyzność gleby jest niezwykle ważnym kryterium dla każdego rolnika. To od niej zależy w dużym stopniu satysfakcja z zebranych plonów, która następnie przekłada się wartość dochodu. Osoby zajmujące się prowadzeniem gospodarstwa wykorzystują trzy rodzaje nawozów wapniowych, których celem jest zwiększenie płodności ziemi.

Rodzaje wapna nawozowego

wapno nawozowe tlenkoweNajwiększą zaletą stosowania nawozów wapniowych jest niewątpliwie szybkość ich działania, która gwarantuje skład chemiczny wspomnianych środków. Wspomniana cecha może w niektórych przypadkach okazać się również przeszkodą, dlatego warto zapoznać się ze specyfiką wszystkich z dostępnych rodzajów nawozów wapniowych i zasadami, których należy bezwzględnie przestrzegać, kiedy decydujemy się na skorzystanie z tego typu rozwiązania. Zdecydowanie najszybciej działającym wariantem jest wapno nawozowe tlenkowe, inaczej nazywane również palonym czy budowlanym. Ten rodzaj doskonale sprawdza się do odkwaszania gleb ciężkich i zbitych, dodatkowo rozluźniając wadliwą strukturę gruntu. Jony wapnia, wchodzące w skład tego nawozu bardzo szybko zobojętniają jony wodorowe, znajdujące się w glebie. W tym przypadku konieczne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności, bowiem są to produkty niezwykle reaktywne. Nie powinno się stosować tego typu rozwiązań na krótko przed wysiewem, bowiem silne działanie może utrudniać wschodzenie roślin. Z kolei najpopularniejszym stosowanym rozwiązaniem jest wapno typu węglanowego. W porównaniu do poprzednio omawianego środka ma ono znacznie wolniejsze i mniej agresywne działanie. Z tego powodu polecane są do gruntów o znacznie luźniejszej strukturze i mniejszym zasobie próchnicy. W tej kategorii jest też najwięcej odmian. Ostatnią z możliwości jest wapno dolomitowe, cechujące się najwolniejszym działaniem i najmniejszą reaktywnością. Skuteczność tego typu preparatów jest niewielka, a na efekty zastosowania tego rodzaju nawozów zwykle trzeba czekać kilka lat. Rolnicy sięgają po takie rozwiązanie, gdy chcą dodatkowo wzbogacić swoje grunty w magnez.

Odpowiednie nawożenie gleby jest gwarancją obfitych, satysfakcjonujących plonów, które z kolei są warunkiem odpowiednich dochodów dla rolnika. Wśród zróżnicowanej oferty różnego rodzaju preparatów prym wiodą nawozy wapniowe. Ich rodzaj i stopień reaktywności dobieramy zgodnie ze strukturą gruntu i okresem, w którym zamierzamy stosować dany produkt. Najbardziej reaktywne formy można stosować tylko w niektórych przypadkach, w przeciwnym razie mogą okazać się zbyt agresywne.

Kategorie: Hodowla i rolnictwo