Ogromna maszyna budowlana, z daleka w widoczny sposób wskazuje nam plac budowy. Sięga nawet 100 metrów i na taką wysokość jest w stanie dźwigać ładunki o masie przekraczającej nawet 200 000 kg. Ten budowlany kolos to oczywiście żuraw wieżowy, który wśród innych dźwigów jest zdecydowanym dominatorem. Przeznaczony jest do najcięższych prac i najtrudniejszych ładunków. Choć jego transport i montaż jest pracochłonny i pochłania spore koszty, są sytuacje, w których nie można się bez niego obejść.

Żuraw wieżowy – praca z głową w chmurach

kurs na operatorów żurawiPraca na żurawiu wieżowym to zawód, który wśród operatorów innych maszyn budowlanych cieszy się szczególnym szacunkiem. Dzieje się tak ze względu na szczególną specyfikę tego zajęcia. Nie jest to z pewnością praca dla każdego. Chociażby z powodu ogromnych wysokości. Nie każdy czuje się komfortowo siedząc kilkadziesiąt, a nawet 100 metrów nad ziemią. Powiewy wiatru sprawiają, że kabina potrafi się bujać i przechylać, a przechyły te czasem sięgają nawet kilku metrów. Niejednego obleciałby strach. Innym problemem może być widoczność. Operator żurawia podnosi ładunki o ogromnej masie, często nie widząc dokładnie miejsca docelowego ładunku. Zdaje się wtedy na instruowanie przez osoby trzecie. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że każdy najdrobniejszy błąd w takiej sytuacji może doprowadzić do tragedii. Dlatego wykonujący tą pracę muszą odznaczać się doskonałym wyczuciem. Nie bez znaczenia jest też dobra kondycja. Przydaje się szczególnie wtedy, kiedy trzeba o własnych siłach wejść do kabiny dźwigu, znajdującej się na wysokości nawet 100 metrów. Dziesięciominutowa wspinaczka po schodkach lub drabinie, to dla niektórych nie lada wyczyn. Aby uniknąć 20 minutowej straty czasu schodząc i wchodząc z powrotem na górę podczas przerwy, operatorzy zabierają ze sobą na górę jedzenie, picie, czasem w kabinie trzymają małe lodówki, mikrofalówki lub tostery. Z tych i wielu innych powodów, operatorem dźwigu nie staje się z przypadku. Aby móc pracować w tym zawodzie niezbędny jest kurs na operatorów żurawi. Ma on za zadanie przygotować kursanta zarówno w teorii, jak i praktyce do pracy na tej wymagającej maszynie. Ukończony kurs na operatorów żurawi zwieńczony jest państwowym egzaminem, sprawdzającym nabyte umiejętności. Zdany egzamin skutkuje nabyciem dożywotnich uprawnień do obsługiwania żurawia.

Praca operatora dźwigu budowlanego wydaje się być dość ekscytującym zadaniem. Zważywszy na ogromne wysokości, nie łatwo przejść obok tego zajęcia obojętnie. Jednak zdarza się, że operator, wykonując stale to samo zadanie, po kilku godzinach popada w monotonię, a wtedy bardzo łatwo stracić czujność. Stąd już o krok do tragedii. Dlatego też obsługując tego budowlanego giganta trzeba być naprawdę skupionym i uważnym przez całe 8 godzin.

Kategorie: Usługi i przemysł