Samochody potrzebują wiele energii, choćby do tego żebyśmy mogli odpalić samochód. W związku z coraz bardziej zaawansowaną technologią używaną w autach oraz bogatym wyposażeniem, prąd zgromadzony w samochodzie powinien być coraz większy oraz niezawodnie dostarczać go do wybranych urządzeń. Odpowiedzialnym za to jest akumulator, który posiada każdy pojazd.

Budowa i działanie akumulatora Varta

Varta AkumulatoryNiezwykle trudnym czasem dla tego typu zasobników energii jest zima. Mimo, że w ostatnich czasach jest raczej łagodna, to jednak zdarzają się minusowe temperatury, a wtedy pojemność elektryczna akumulatora robi się mniejsza o 20%, w porównaniu do tego dni ciepłych. Zimową porą używamy także więcej urządzeń, które pobierają energię, takie jak podgrzewanie foteli, ogrzewanie przedniej i tylnej szyby czy włączenie świateł przeciwmgłowych – jest to wtedy swoisty test dla tych urządzeń. Varta akumulatory czy każdej innej firmy działają podobnie, na przemian z alternatorem bądź prądnicą w starszych modelach. Zasobniki te gromadzą i pobierają energię elektryczną poprzez zachodzące w ich wnętrzu reakcje chemiczne. Patrząc pod maskę widzimy zwykłą skrzynkę z podłączonymi do nich przewodami, ale jego wnętrze kryje całą tajemnicę działania. Akumulator składa się z zestawu ogniw, które są ze sobą połączone elektrycznie i odseparowane. Na zewnątrz widzimy końcówki biegunowe, które mają kształt stożków oraz znaki – na jednym jest znak dodatni (+), natomiast na drugim ujemny (-). Do tych właśnie bolców podłączamy obwód elektryczny całego samochodu zakończony klemami, który zaciska się na biegunach zasobnika energii. Akumulator nie dostarcza energii przez cały czas jazdy, ale tylko gdy silnik auta jest wyłączony lub działa na niskich obrotach. Odpowiada także za przepływ energii do rozrusznika w celu odpalenia pojazdu, a także podczas postoju, gdy zapalimy światełko wewnętrzne czy słuchamy radia. Jednak już w czasie jazdy akumulator odpoczywa, ponieważ wtedy źródłem prądu staje się alternator, który także go ładuje. Z tego względu należy pamiętać, że oprócz zimy, negatywnie na ten zasobnik energii wpływa też częsta jazda na krótkich dystansach. Ładowanie przez alternator trwa wtedy za krótko i może niecałkowicie go naładować, a wtedy być może rano, chcąc pojechać do pracy nie odpalimy samochodu.

Powyżej w dużym skrócie została opisana praca akumulatora oraz jego budowa. Chcąc prawidłowo korzystać z auta dobrze byłoby znać zasady jego działania bo jednak jest ważnym urządzeniem w naszych pojazdach. Najczęściej pamiętamy o nim zimą, ale starajmy się dbać o niego przez cały rok.

Kategorie: Usługi i przemysł