Studiując w odległym od miejsca zamieszkania mieście trzeba pomyśleć o jakimś lokum, w którym będzie się mieszkać w ciągu tygodnia nauki. Studenci mają kilka opcji do wyboru, a ostateczna decyzja zależy zazwyczaj od możliwości finansowych. Jeśli dodatkowymi finansami wesprzeć mogą rodzice to pole manewru jest znacznie większe. Idealnym mieszkaniem dla studenta będzie kawalerka. Można ją kupić bądź wynająć. Kupno kawalerki może być również opłacalną inwestycją na przyszłość.

Większość kawalerek jest do sprzedania

kawalerki na sprzedaż poznańKawalerkę można wynająć, ale zdecydowana większość ogłoszeń to jednak mieszkania na sprzedaż. Wynika to z tego, że w większych miastach ceny wynajmu są bardzo konkurencyjne, więc mało komu opłaci się podnajmować komuś kawalerkę. O wiele lepiej ją sprzedać, bo ceny sprzedaży konsekwentnie idą w górę. Dlatego właśnie kawalerki na sprzedaż Poznań cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nie każdy student może sobie jednak pozwolić na kupno kawalerki. Tym czasem naprawdę warto takie rozwiązanie dokładnie przeanalizować. Kupno kawalerki na kredyt hipoteczny może być bardziej opłacalne, aniżeli kilka lat wynajmowania i płacenia za jej wynajem. Wiadomo, że studenci nie mają jeszcze wyrobionej zdolności kredytowej. Chyba, że pracują, ale przy studiach dziennych to raczej rzadkość. Jeśli przy kredycie mogą poręczyć rodzice to naprawdę lepiej jest kupić sobie kawalerkę. Po kilkunastu latach mieszkanie stanie się naszą własnością, a wtedy można je albo wynajmować albo sprzedać z zyskiem, bo ceny nieruchomości idą cały czas w górę. W miastach, w których są dobre uczelnie, kawalerki są naprawdę bardzo mocno poszukiwane. Tym bardziej, że jak napisaliśmy na początku, zdecydowana większość jest wystawiana na sprzedaż. Bardzo duży popyt na wynajem kawalerek sprawia, że na rynku jest niewiele ofert wartych uwagi. Tym czasem korzystając z kredytu można sobie kupić nawet nową kawalerkę, a ceny nieruchomości na rynku pierwotnym są na bardzo zbliżonym poziomie do cen nieruchomości na rynku wtórnym.

Dobrze jest mieszkać u siebie, nawet jeśli jest to gdzieś daleko od swojego domu rodzinnego. Wybierając się na studia do innego miasta trzeba sobie przemyśleć, czy nie lepiej jest kupić kawalerkę zamiast jej wynajmować. Niewielkie i w pełni wyposażone mieszkanie w dużym mieście można kupić na kredyt. Rata kredytu wyniesie mniej więcej tyle, ile musielibyśmy zapłacić za wynajem. Tyle tylko, że mieszkanie kiedyś stanie się własnością osoby, która zdecyduje się na takie właśnie rozwiązanie.