W związku z powszechną automatyzacją procesów produkcyjnych firmy zajmujące się wytwarzaniem nowoczesnych maszyn są zasypane zamówieniami. Niezależnie jednak od tego, jakie zastosowanie ma dana maszyna, wprowadzanie na rynek nowych wyrobów przebiega zawsze w bardzo podobny sposób. Na cały proces składa się kilka etapów, wśród których można wyróżnić tworzenie koncepcji, wykonanie projektu, złożenie prototypu oraz uruchomienie seryjnej produkcji. Na co jednak zwraca się szczególną uwagę podczas tworzenia nowego sprzętu?

Nowoczesne maszyny sterowane numerycznie

maszyny obróbcze cncUdoskonalanie oraz tworzenie nowych maszyn jest wymuszone potrzebami rynku. Przedsiębiorstwa chcą się rozwijać, tworzyć coraz lepsze i bardziej skomplikowane detale oraz minimalizować koszty produkcji, przez co bardzo chętnie sięgają po nowoczesne rozwiązania technologiczne. Pierwszym krokiem do wytworzenia nowej maszyny jest zastanowienie się, jakimi potrzebami wyróżnia się rynek. Dopiero na ich podstawie opracowuje się koncepcję nowej maszyny. Koncepcja to nic innego jak zestawienie podstawowych cech projektowanego urządzenia. Kiedy założenia są już opracowane rozpoczyna się chyba najbardziej czasochłonny i wymagający proces – projektowanie. Tworząc maszyny obróbcze CNC koniecznie należy wykonać skomplikowane obliczenia. Bada się przeciążenia, nagrzewanie silnika i samego tworzywa, zachowanie układu w ekstremalnych sytuacjach i wiele innych czynników, które mogą wpływać na wydajność i skuteczność urządzeń. Na szczęście większość tych analiz jest wykonywanych bardzo szybko dzięki zastosowaniu potężnych programów graficznych. Po wprowadzeniu odpowiednich danych wykonują one bardzo szczegółowe i konkretne analizy, na podstawie których można zweryfikować, czy projektowane urządzenie będzie działało. Kiedy zakończy się proces tworzenia dokumentacji technicznej eksperci muszą wyprodukować prototyp. Po wykonaniu wszystkich elementów urządzenia oraz zmontowaniu centrum obróbkowego wykonuje się wiele testów. Na tym etapie wyłapuje się błędy, wprowadza poprawki i optymalizuje działanie maszyny.

Wcześniej wspomniane procesy nierzadko zajmują wiele miesięcy. Producenci muszą być pewni, że wprowadzane na rynek maszyny sterowane numerycznie będą spełniały oczekiwania klientów. Ich stosowanie musi być nie tylko optymalne pod kątem skrócenia czasu produkcji, ale również bezpieczeństwa. W związku z tym dopiero po wielu testach stworzona maszyna może zostać dodana do katalogu z produktami oferowanymi przez dane przedsiębiorstwo.