Łagodną formą autyzmu dziecięcego jest zespół Aspergera. To zaburzenie rozwoju wynika na skutek nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Przypadłość charakteryzuje się wycofaniem. Osoby chore często mają trudności z nawiązywaniem kontaktów z innymi. Młodzi ludzie mają zaburzone interakcje społeczne, nie występuje u nich empatia, niechętnie współpracują z innymi. Można zauważyć u nich także kłopoty z porozumiewaniem się, a także trudności w nawiązywaniu więzi emocjonalnej.

Diagnoza umożliwia terapię osób z zespołem Aspergera

zespół aspergera - toruńCechą charakterystyczną jest także ograniczona komunikacja niewerbalna, uboga mimika twarzy, a także brak kontaktu wzrokowego. Osoby z zespołem Aspergera często zachowują się w sposób rutynowy, wyuczony i powtarzalny. Wykonują dane czynności według konkretnego schematu. Występują u nich także zaburzenia integracji sensorycznej, nadwrażliwość na bodźce, takie jak dźwięk, światło, temperatura. Często interesują się wąskimi dziedzinami. Ważne jest wczesne wykrycie schorzenia, jakim jest zespół Aspergera – Toruń to miasto, gdzie specjaliści zajmują się terapią tego typu osób, dzięki czemu zwiększają ich samodzielność i poprawiają jakość ich życia. Specjalistyczne metody terapeutyczne powinny być indywidualnie dostosowane do każdego pacjenta, mają za zadanie poprawić sposób funkcjonowania pacjenta w środowisku społecznym. W leczeniu wykorzystuje się zazwyczaj terapię poznawczo-behawioralną, integrację sensoryczną, trening umiejętności społecznych oraz terapię kognitywną. Czasem konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego, którego celem jest złagodzenie niektórych objawów. Dzięki właściwym działaniom pacjenci mogą nauczyć się panować nad swoim gniewem, radzić sobie ze stresem oraz negatywnymi emocjami. Podczas terapii pobudzane zostają zmysły, poprawia się koordynacja ruchowa pacjentów. Leczenie ma za zadanie zwiększyć ich kompetencje społeczne. Dzięki terapii kognitywnej osoby chore mogą nabywać nowe umiejętności, które przyczyniają się do właściwego funkcjonowania środowisku społecznym.

Należy zdawać sobie sprawę, iż tego zaburzenia nie da się wyleczyć, jednak za pomocą odpowiedniej terapii można znacznie poprawić jakość życia osób chorych. Brak empatii, pedantyczna mowa, uboga komunikacja niewerbalna, a także trudności w tworzeniu relacji z innymi ludźmi to sytuacje, kiedy warto skonsultować się ze specjalistą. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu schorzenia można pomoc osobom chorym, nauczyć ich właściwego funkcjonowania w środowisku.

Kategorie: Zdrowotnie