Ślub symboliczny to jedna z tych ceremonii, które odbywają się w wielu państwach na świecie, jednak w Polsce nie są jeszcze dobrze znane. Na czym polega wyżej wspomniany? Mianowicie na tym, że para ślubuje przed sobą oraz ewentualnie w obecności gości chęć bycia razem na dobre i złe, jednak z prawnego punktu widzenia taki ślub nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji. W związku z powyższym, pomimo złożonego oświadczenia woli nie ma on mocy prawnej jak w przypadku ślubu kościelnego, czy tego odbywającego się w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Ślub symboliczny – to warto wiedzieć

wyjątkowy ślub symbolicznyPara, która podejmie decyzję o wzięciu ślubu symbolicznego, może tak naprawdę zorganizować go w dowolnej formie oraz miejscu. Nie mniej jednak musi mieć na względzie fakt, że w świetle prawa nie wejdzie ona w związek małżeński, a stan cywilny obojga partnerów w dalszym ciągu będzie określany mianem „panna” i „kawaler”. Po co zatem w ogóle brać taki ślub? Otóż odpowiedzi na to pytanie może być wiele. Między innymi na wzięcie takiego ślubu decydują się często pary, które z różnych względów nie mają możliwości wzięcia ślubu niosącego ze sobą konsekwencje prawne. Mowa tu między innymi o parach homoseksualnych, którym w zdecydowanej większości krajów prawo nie udziela możliwości zalegalizowania swojego związku. Kolejnym powodem na podjęcie decyzji o tego typu ślubie mogą być odmienne poglądy czy różnice wyznaniowe,. Ponadto są również pary, które decydują się żyć „po swojemu” i wbrew powszechnie panującym regułom, a niewątpliwie ta forma zaślubin jest tego najlepszym przykładem. Odnosząc się do wymogów prawnych, to w związku z tym, że uroczystość ta nie ma żadnej mocy prawnej, wymogów co do jej przebiegu również nie ma. Warto jednak zadbać o to, aby przeprowadziła ją osoba, która jest dobrym mówcą , gdyż niewątpliwie pozytywnie wpłynie to na charakter uroczystości. W przypadku samej organizacji, można w stu procentach zająć się tym samodzielnie lub zatrudnić wedding plannera, który zadba o to, aby zorganizować wyjątkowy ślub symboliczny. Tak jak wcześniej zostało wspomniane – w tej kwestii panuje pełna dowolność, w związku z czym można wdrożyć swoje najrozmaitsze fantazje w życie.

Podsumowując – ślub symboliczny to sposób na wyjście z wyznaczonych przez normy społeczne ram. Dwoje ludzi, ślubuje przed sobą to, co jest dla nich ważne w życiu. Wyżej wspomniane może odbyć się z udziałem gości, ale nie musi. W tym temacie panuje pełna dowolność, w związku z tym każdy może przeprowadzić ceremonię po swojemu.