Domy z drewna nie są tak bardzo popularne w Polsce, jak ma to miejsce w Skandynawii. Tam budowa domów drewnianych jest bardzo popularna. W Polsce te trendy powoli wchodzą na rynek, jednak jest to jeszcze rzadkość. Polacy są przywiązani do budownictwa tradycyjnego, murowanego, podczas gdy domy drewniane posiadają wiele zalet, które powinny przemawiać za budownictwem drewnianym.

Zalety domów z drewna

dom z drewnaDrewno ma właściwości, które polagają na regulacji poziomu wilgotności, przez co wnętrze domu z drewna ma wyjątkowy mikroklimat. Dom z drewna może być stylizowany ns nowoczesny lub styl tradycyjny. Drewno jest łatwe w obróbce, dzięki czemu łatwo zaspokoić potrzeby klienta podczas budowy i wykańczania, urządzania takiego domu. Bardzo ważną cecha, na której zależy wielu inwestorom jest szybkość budowy domu. Budowa domu z drewna jest bardzo szybka. Mały dom można w stanie surowym postawić w ciagu kilku dni. Ponadto konstrukcja takiego domu nie jest zależna aż tak bardzo od pogody. Zimą można stawiać konstrukcję domu drewnianego, jeżeli mamy przygotowany wcześniej fundament. Jest opcja budowy domu z drewna bez stałego fundamentu, co jest ciekawym rozwiązaniem, gdy chcemy postawić taki domek na działce w celach wypoczynkowych lub z przeznaczeniem pod wynajem. Ciekawym rozwiązaniem są domy modułowe. To domy z drewna, których elementy konstrukcyjne przygotowane sa na hali i w częściach zostają przetransportowane na działkę klenta. W takiej sytuacji budowa trwa bardzo krótko, polega na złożeniu w jedną całość przygotowanej wcześniej konstrukcji. Inną ważną cechą jest cena domów drewnianych. Domy szkieletowe mogą być tańsze w budowie już o 15%. Jeszcze inną ciekawą cechą jest łatwa możliwość rozbudowy domu z drewna. Dzięki czemu na początek możmy zbudować mały domek, który z czasem, można rozbudowywać o kolejne moduły. Kolejna ważna cecha to energooszczędność domów szkieletowych. Podczas ogrzewania domu drewnianego nie trzeba długo czekać, jak w przypadku domu w budownictwie tradycyjnym. Murowane ściany muszą się nagrzać, zanim zacznie nagrzewać się powietrze w pomieszczeniach. W przypadku domów drewnianych ściany są cienkie, dzięki temu ciepło szybko przez nie przenika i nagrzewa pomieszczenia. 

Budownicwo drewniane posiada wiele zalet, które powodują, że budowa domu może być bardziej dostępna dla przeciętnego Polaka. Biorąc pod uwagę mniejsze koszty budowy, jak i niższe koszty utrzymania takiego domy z drewna można stwierdzić, że jest to ciekawa alternatywa dla mieszkania. 

Kategorie: Budownictwo i Dom