Wybór idealnego sposobu ogrzewania naszych domów jednorodzinnych nie jest łatwy. Każdy z nich różni się między sobą między innymi rodzajem stosowanego paliwa, wydajnością czy energooszczędnością. W dzisiejszych czasach powinniśmy zwrócić także uwagę na ekologię. Piec na pellet jest jednym z ekologicznym wyborem wytworzenia źródła ciepła.

Wykorzystanie pieców na pellet w domach jednorodzinnych

piec na pelletPrzy zakupie pieców do nowego domu czy też przy wymianie starego warto zastanowić się nad piecem na pellet. Opał, który jest wykorzystywany w tym kotle to specjalny granulat. Sporządza się go z odpadów drzewnych. Mogą to być trociny czy wióry. Ulegają one procesowi sprasowania przy użyciu wysokiego ciśnienia. W postaci wałków na długość kilku centymetrów są one magazynowane. Pozwala to na łatwe dozowanie. Piec na pellet utrzymuje czystość w kotłowni gdyż generuje mniej popiołu niż tradycyjny piec. Opał łatwo jest przechowywać w miejscu instalacji pieca. Niewielkie rozmiary pelletu pakowane są worki. Kupując go w tonach mamy pewność, że nie zabraknie nam opału przez cały okres grzewczy. Szacuje się, że z jednego kilograma pelletu można wygenerować nawet do 4,6 kW energii ciepła. Obniżenie kosztów eksploatacji pieców na pellet znacznie wpływa na konkurencyjność względem tradycyjnych kotłów stosujących do wytworzenia ciepła węgiel. Piec na pellet posiada też wiele innych zalet. Można go modyfikować, aby oprócz standardowego granulatu mógł spalać również ekogroszek. Producenci oferują taką wielofunkcyjność dla osób, którym ciężko się zdecydować na konkretny piec. Innymi dodatkami, którymi klienci są kuszeni to wmontowanie w piec na pellet automatycznego podajnika, który bardzo ułatwia obsługę urządzenia grzewczego. Ciekawym rozwiązaniem jest specjalny mechanizm służący do automatycznego czyszczenia zarówno wymiennika jak i palnika. Przez to piece spalają dużo mniej opału oraz można zaoszczędzić czas potrzebny do czyszczenia manualnego.

Dzięki certyfikacji można w łatwy sposób sprawdzić jakość opału. Pellet, który posiada wysoką jakość ma wystawiony certyfikat DINpluc lub europejski EN-plus- A1. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie. Mamy wtedy pewność, że ten rodzaj opału będzie spełniał wszystkie swoje właściwości i będziemy mogli zaoszczędzić na kosztach ekologicznego ogrzewania naszego domu jednorodzinnego. Dla zachowania wysokiej efektywności poprzez lepsze spalanie opału, wydłużenia żywotności i wytrzymałości kotła należy raz w roku przeprowadzić profesjonalny przegląd.

Kategorie: Dom / Wnętrza