Zakup gotowych firm to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, jednak nie mają czasu na załatwianie poszczególnych formalności. Obecnie jest ich dość dużo i trwa to nawet kilka miesięcy. W takiej sytuacji, jedyną alternatywą jest zakup gotowej już firmy. Wiele przedsiębiorstw zakłada w celu dalszej odsprzedaży nowe firmy. Posiadają one nadane numery NIP oraz KRS. Mają czystą historię i zaraz po uregulowaniu kwestii finansowych można rozpocząć wszystkie prace związane z prowadzeniem działalności.

Zadłużona spółka – czy warto taką kupić?

kupno zadłużonej spółkiNa rynku działają również firmy, które borykają się z problemami finansowymi. Utraciły płynność z różnych powodów. Przykładem mogą być nieświadome podejmowanie decyzji, zmiana warunków rynkowych, czy ponoszenie zbyt dużego ryzyka. Kupno zadłużonej spółki wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Choć uzależnione jest to od rodzaju spółki. Sprzedaż firmy prowadzonej jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest dość dużym ryzykiem dla zarządu spółki. Mimo sprzedaży, długi nie znikają. Jest tak, ponieważ każdy zarząd spółek kapitałowych odpowiadają za powstałe zobowiązania własnym majątkiem. I to przez cały okres kadencji firmy. Zazwyczaj pierwszym krokiem jest sprzedaż udziałów. Może je zakupić osoba fizyczna lub inna spółka, nawet z innej branży. Następnie istnieje konieczność odwołania nowego zarządu i powołania nowego. Wyznaczany jest również prezes spółki. Wielu właścicieli spółek decyduje się na jej sprzedaż, by wyjść z problemów finansowych. Jednak zadłużenia w urzędach, na przykład Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można rozłożyć na dogodne raty. ZUS wychodzi naprzeciw dłużnikom i pomaga w ten sposób odzyskać płynność finansową. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek. Następnie konieczne jest uzupełnienie dokumentacji niezbędnej do oceny kondycji finansowej spółki. Rzadko dochodzi do sytuacji, kiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmawia udzielenia układu ratalnego. Wyznaczane kwoty nie są również wysokie.

Zazwyczaj istnieje kilka sposobów na wyjście z trudnej sytuacji. Posunięcie się do ostateczności, jaką jest choćby sprzedaż zadłużonej spółki należy wcześniej bardzo dokładnie przemyśleć. Może się okazać, że sytuacja nie jest tak trudna, jak mogłoby się to wydawać. Należy zapoznać się z dostępnymi możliwościami, nierzadko zasięgnąć opinii prawników lub radców prawnych. Czasami pomagają oni sporządzić stosowne pisma oraz odpowiedzi na te, które już otrzymano. Warto skorzystać z fachowej pomocy w tym zakresie.

Kategorie: Biznes