Suszone owoce to doskonały zamiennik ich świeżych odpowiedników w chłodniejszych miesiącach w roku, kiedy dostępność owoców i warzyw jest mocno ograniczona. Hipermarkety i dyskonty oferują szeroką gamę suszonych produktów, która stale się powiększa i możemy kupić coraz bardziej egzotyczne produkty. Niestety, cena niewielkiego opakowania zawierająca zaledwie sto gramów surowca potrafi wynieść nawet kilkanaście złotych. Ciekawym rozwiązaniem jest inwestycja w hurtowe ilości suszonych owoców, a w parze z tym idzie kilka dodatkowych zalet.

Jak kupować suszone owoce?

suszone owoce bio hurtW sklepach możemy zaopatrzyć się w małe opakowania suszonych owoców za spore pieniądze, a poza tym ich skład pozostawia wiele do życzenia – takie produkty często są dosładzane cukrem, a dodatkowy konserwant w formie siarki przedłuża ich trwałość i zapobiega ciemnieniu owoców. Spożywanie dwutlenku siarki w nadmiarze może skutkować reakcjami alergicznymi i ograniczonym wchłanianiem witaminy B, dlatego lepiej go unikać. Suszone owoce bio hurt nie zawierają żadnych substancji konserwujących, a cukier znajduje się tylko w wybranych produktach, takich jak imbir, żurawina czy chipsy bananowe. Dodatkowo mamy pewność organicznego pochodzenia owoców – oznacza to, że do ich uprawy nie używano nadmiernych środków chemicznych. Dlaczego warto jeść suszone owoce? Przede wszystkim zawierają wysoką ilość błonnika pokarmowego, który wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego i może pomóc w walce z otyłością. Suszone figi są bogate w wapń i fosfor, morele w sporą ilość witaminy A, rodzynki pozytywnie wpływają na działanie tarczycy, a śliwki działają na zaparcia. Ciekawa jest też możliwość poznania bardziej egzotycznych owoców, takich jak jagody goji czy miechunka peruwiańska, które zaliczają się do grupy superfoods i zawierają mnóstwo składników mineralnych. Na suszone owoce powinny uważać osoby borykające się z cukrzycą, ponieważ odparowanie wody z owoców sprawia, że w ich niewielkiej ilości znajduje się sporo cukru. To samo dotyczy ludzi z otyłością, gdyż suszone owoce charakteryzują się dużą kalorycznością.

Kupowanie suszonych owoców jest szczególnie polecane w okresie zimowym – wtedy mamy mały dostęp do świeżych produktów. Najlepiej kupować je w dużych ilościach, bo dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych na kilogramie. Zwracajmy uwagę na skład suszonych owoców i upewnijmy się, że w procesie produkcyjnym nie dodano konserwantów i cukru. Pamiętajmy też, żeby spożywać suszone owoce w ograniczonej ilości – mała stugramowa paczka może mieć nawet trzysta kalorii.

Kategorie: Zdrowotnie