Samochody półterenowe są dość popularne wśród kierowców, którzy nie mają wystarczającego budżetu do zakupu faktycznego samochodu terenowego. Mogą one być zarówno standardowymi samochodami drogowymi, ale również dość dobrze sprawują się na offroadzie. Niestety, większość takich samochodów nie ma wytrzymałości terenówek, więc dość szybko ulegają uszkodzeniom, jeśli nie są modyfikowane.

Wzmocnione ramy do półterenówek Dacii

orurowanie dacia dusterJednym z najpopularniejszych samochodów półterenowych jest obecnie Dacia Duster. Ma on bardzo satysfakcjonujące osiągi i dobrze spisuje się podczas jazdy po łatwych i średnio trudnych trasach offroadowych. Nie jest to samochód wolny od standardowego mankamentu, jaki obecny jest w każdym samochodzie półterenowym, a mianowicie jest dość delikatny. Orurowanie, które obecne jest niemal w każdym samochodzie terenowym, wykorzystywanym do jazdy po offroadowych trasach, jest więc najbardziej popularną modyfikacją do tych samochodów. Orurowanie Dacia Duster sprzedawane jest jako standardowa modyfikacja w każdym salonie Dacii, i może być zamontowane na żądanie także w samochodach używanych. Ramy do Dustera są dobrze dopasowane do konstrukcji samochodu, więc ich montaż nie wymaga przeróbek i modyfikacji nadwozia czy podwozia, jak również karoserii, gdyż rama jest zaprojektowana tak, by pasować idealnie do samochodu i nie wychodzić poza jego obrys. Nie przesłania również kabiny kierowcy i pasażerów samochodu. Jest więc całkowicie niewidoczna w samochodzie posiadającym taką modyfikację. Oryginalne orurowanie od Dacii posiada homologację i spełnia wszystkie zasady, jakie muszą być spełnione by samochód otrzymał pozwolenie drogowe. Oznacza to również iż orurowanie nie ogranicza możliwości opuszczenia pojazdu w dowolnym momencie, ani nie utrudnia wsiadania do takowego. Lekkie tworzywo, z jakiego wykonane jest orurowanie nie jest również podatne na korozję i rdzewienie, więc nie musi być stale konserwowane za pomocą preparatów ochronnych tak, jak ma to miejsce w stalowym orurowaniu.

Jako iż jest to modyfikacja przeznaczona do samochodu drogowego, orurowanie jest lekkie, nie obciąża w żaden sposób silnika czy układu amortyzacji, a jego obecność nie powoduje znacznego skoku zużycia paliwa czy spadku osiągów. Nie jest może tak wytrzymałe jak stalowe orurowanie do samochodów terenowych, aczkolwiek bardzo dobrze osłania samochód przed najgorszymi efektami kolizji podczas jazdy offroadowej, i niejednokrotnie chroni również przed poważnymi uszkodzeniami po zderzeniach na drodze.

Kategorie: Warsztat