Nowoczesne wnętrze powinno wyróżniać się nie tylko ciekawym projektem aranżacyjnym. Ważne aby sięgnąć po nowe materiały i technologie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem na pokrycie ścian są wykonane z betonu panele ścienne. Stanowią interesującą alternatywę dla tynków oraz ścian wykonanych z karton – gipsu. Betonowe panele łączą w sobie wyjątkową moc betonu oraz walory estetyczne wynikające ze składu i plastyczności masy cementowej. Obecnie beton w nowoczesnych odmianach jest stosowany głównie do wykończeń wnętrz oraz do okrywania elewacji zewnętrznych. Zaskakuje lekkością i bogactwem kształtów stając się surowcem do produkcji wielu przedmiotów oraz elementów wykończeniowych.

Betonowe panele ścienne

płyty betonowe na ścianęBeton przeżywa swój ogromny renesans dzięki odważnej myśli projektowej oraz zaangażowaniu producentów oraz kręgów naukowych w jego nowatorskie zastosowanie. Nasze spojrzenie na beton jest obecnie zupełnie inne i nie kojarzymy go wyłącznie z blokowiskami z tzw. wielkiej płyty. Nowoczesne płyty betonowe na ścianę są obecnie bardzo chętnie i powszechnie stosowane przez inwestorów. Dają one ogromne możliwości do aranżacji wnętrz niezależnie od ich stylu. Pierwsze płyty betonowe były szare i surowe w wyglądzie doskonale wpasowując się w styl industrialny. Chcąc rozszerzyć możliwości i funkcjonalność płyt zaczęto prace nad modyfikacją mieszanek. Podstawową sprawą było dodanie do mieszanek cementowych barwników. Masa cementowa barwiona jest w masie przy użyciu barwników oraz naturalnych kruszyw mineralnych. Dzięki temu płyty betonowe na ściany mogą być barwione na dowolny kolor. Możliwości jakie daje użycie dodawanych komponentów pozwala uzyskać doskonałe imitacje naturalnych paneli kamiennych. Stosowana do produkcji betonowych płyt ściennych technologia GRC sprawia, że panele są wyjątkowo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są jednocześnie lekkie i bardzo cienkie. Technologia GRC to zbrojenie płyt betonowych lekkimi włóknami szklanymi oraz celulozowymi nadając wytrzymałość mechaniczną. Nowoczesne okładziny betonowe są odporne na działanie wilgoci lecz aby podnieść wartości hydrofobowe stosuje się impregnaty, które chronią również przed zaplamieniem. Takie płyty z powodzeniem można stosować do pokrywania ścian w łazienkach, kuchniach i innych o podwyższonej wilgotności. Najbardziej wyrafinowaną odmianą betonowych płyt ściennych są panel wykonane w technice 3D. Cechuje je wyjątkowa dekoracyjność.

Producenci oferują bardzo różnorodne płyty betonowe na ściany. Jedną z odmian jest np. specjalnie zaimpregnowana, odporna na działanie wysokich temperatur płyta do montażu na kominkach. Bardzo ważną zaletą płyt ściennych z betonu jest ich łatwy i szybki montaż. Dzięki dużej powierzchni płyt i ciekawym systemom montażowym szybko można pokryć duże połacie ścian. Decydując się na zastosowanie płyt betonowych warto zapoznać się z bardzo bogatą ofertą producentów zawartą na stronach internetowych. Znajdziemy tam szczegółowy opis właściwości, zastosowań i montażu. Inwestycja w dobre płyty betonowe ścienne to zapewnienie sobie trwałych i eleganckich ścian na długie lata.

Kategorie: Budownictwo i Dom