Dziecko rozpoczynające naukę w pierwszej klasie należy wyposażyć w wiele przyborów szkolnych. Piórniki, kredki, książki i zeszyty i oczywiście ten podstawowy gadżet szkolny – plecak. W sklepach roi się od modeli i wzorów. Czym się różnią? Jaki wybrać? Jak dopasować do naszego dziecka? Na co zwrócić uwagę? Na pewno nie jeden rodzic przewertował wiele stron www aby znaleźć ten odpowiedni. Producenci też nie ułatwiają zadania. Prześcigają się w funkcjonalności i litrażu.

Wybór plecaka do szkoły

plecak szkolnyWybierając plecak szkolny należy zastanowić się przede wszystkim nad jego wagę i rozmiarem. To zawęzi już nam grupę poszukiwań. Te dwa parametry ustalamy ma podstawie wzrostu, budowy i wagi samego dziecka. Oczywiście im plecak lżejszy tym lepiej. Jego waga nie powinna przekraczać 1,2 kg. Następnie należy zwrócić uwagę na ilość kieszeni, komór i pojemność. Przecież dziecko będzie nosić w plecaku nie tylko książki i zeszyty ale również strój gimnastyczny, śniadaniówkę i inne przybory. Jego szerokość powinna odpowiadać szerokości pleców dziecka. Długością powinien sięgać od ramion do kości miednicznej. Dla dzieci z kolei najbardziej liczy się wygląd. Motywy i postacie z bajek, kolorowe nadruki. Czy wiecie, że są już nawet świecące plecaki? Wybór dizajnu możemy pozostawić już dzieciom my natomiast jako rodzice powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na usztywnienie plecaka. Bardzo ważne jest usztywnienie na plecach. Jego brak wpływa bardzo szkodliwie na postawę dziecka. W przyszłości może być źródłem poważnych problemów, które odczuje bardzo wyraźnie nasz kręgosłup. Wybierajmy więc plecaki z atestami. Zwróćmy też na wykończenie. Plecak powinien być równo i mocno zszyty. Ważne są także elementy odblaskowe chociażby na ramiączkach plecaka. Dobrze jeśli ramiączka będą nie tylko szerokie ale i miękkie. Czasami wydaje nam się, że wszystkie plecaki są takie same. Różnią się tylko ceną dlatego decydujemy się na te najtańsze. Na cenę plecaka oczywiście ma wpływ materiał z którego został wykonany. Te droższe będą uszyte z materiałów bardziej oddychających, lepszych jakościowo, dobrze zaimpregnowanych, odpornych nie tylko na wodę ale i na zabrudzenia.

Nie powinniśmy bagatelizować wyboru plecaka dla dziecka tym bardziej, że konsekwencje złego wyboru mogą ujawnić się w przyszłości. Ważne aby nie zsuwał się z ramion i nie przekrzywiał. Warto zatem poświęcić trochę czasu, przejrzeć oferty producentów, przejechać się z dzieckiem do sklepu i przymierzyć wybrany model tym bardziej, że pierwszy plecak może wystarczyć na 3 lata nauki.

Kategorie: Wygląd i moda