Dekoracja okienna jest dopełnieniem całości wystroju wnętrza. W dobie pośpiechu, braku czasu na mozolne zawieszanie firanek na żabkach, kółkach karnisza czy marszczenie firanek na wszytej krawieckiej taśmie, warto znaleźć coś ładnego lecz bardziej funkcjonalnego. Obecnie w trendach wystroju okien modne są osłony okienne proste, nieskomplikowane, nadające przestrzeni lekkości. W takiej roli świetnie sprawdzą się tzw. plisy okienne.

Harmonijka, plisa w oknie? Lekko i praktycznie?

plisy z gdyniRozwiązanie takie przyszło mi na myśl podczas wakacji. To właśnie plisy z Gdyni – gdzie urlopowałam się z synem – zdobiły poddasze przedwojennej kamienicy z pięknymi dachowymi okiennicami.Sprawdziły się rewelacyjnie. Kombinacje ich ułożenia -w danej chwili- w ramie okiennej mogły być różne: od góry odsłonięte okno, tylko od dołu, czy nawet harmonijka zwinięta na samym środku szyby. Wszystko w zależności od zapotrzebowania na światło słoneczne czy potrzeby stworzenia bardziej intymnej atmosfery. Technicznie, plisy okienne montowane są na kilka sposobów.Mogą pracować bardzo blisko szyby przymocowane do listwy przyszybowej, co wymaga ingerencji w ramę okienną bądź też bezinwazyjnie pracować przymocowane do ramy okiennej za pomocą haczyków. Rewelacyjnie nadają się do okien dachowych – tutaj proponuję montaż na specjalnych prowadnicach bocznych.Dedykowana prowadnica przytrzyma idealnie materiał plisy w odpowiednim ułożeniu. Plisy można dopasować do każdego rodzaju okna, zamawiane na wymiar będą idealnie komponować się z oknem. Wybór gamy kolorów również jest olbrzymi.Polecam ponadczasowe:w bieli, kremie, szarości czy antracycie. Nigdy nie wyjdą z mody, a i zmieniając dekoracje we wnętrzu zawsze świetnie się do nich dopasują. Warto podkreślić również, że wybór tkanin plis jest znaczący. Dostępne są nawet tkaniny termoizolacyjne, które dodatkowo pełnią funkcję zatrzymania ciepła latem, czy izolacji od zimna w mroźne dni. Do niedawna był to atut pozostający na wyłączność rolet zewnętrznych.

Plisy mogą zaspokoić zapotrzebowanie na dekorację okienną znacznej klienteli. Z uwagi na wspomniany duży wybór tkanin plisy mogą spokojnie być w guście zarówno osób z nowoczesną, surową, czasem ascetyczną wizją mieszkania, jak i w guście tradycjonalistów. Ci drudzy postawią na tkaniny naturalne bądź ciekawe tkaniny firanowe jako alternatywę dla dotychczasowego wystroju. Plisy najlepiej sprawdzają się montowane w świetle szyby, ale dla tych co boją się nawiercania otworów montaż bezinwazyjny też dostępny.

 

Kategorie: Dom / Wnętrza