Rozpoczynając budowę domu, często zastanawiamy się nad tym, czy umieszczać w nim również piwnicę. Jeśli się na to zdecydujemy, musimy przygotować się przede wszystkim na głębokie kopanie w ziemi. Jednak jest jeszcze druga opcja, w którą możemy zainwestować, czyli zbudowanie piwnicy osobno. Nie ważne, który wariant wybierzemy i tak będziemy musieli dany budynek ocieplić i uodpornić na warunki atmosferyczne.

Jak zabezpieczyć piwnicę?

hydroizolacja piwnicy w budynkuHydroizolacja ścian piwnicy nie jest trudnym procesem, jednak musi być wykonana bardzo dokładnie. Przede wszystkim musimy ochronić ją przed wodą gruntową, która może doprowadzić do wilgoci, a to z kolei będą idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. W związku z tym najważniejsze jest to byśmy zadbali o fundamenty i fragmenty ściany, które umieszczane są w ziemi. Kiedy już się na to zdecydujemy, nie powinniśmy kupować najtańszych materiałów, ponieważ szybko ulegną zniszczeniu, a ich wymiana nie jest taka prosta. Z kolei przed rozpoczęciem budowy dobrze jest wykonać badania gruntowo-wodne. Pomogą nam one w ustaleniu poziomu ustabilizowania wody gruntowej i określenie czy jest on niski, zmienny, czy wysoki. Kiedy beton już dokładnie wyschnie, jest to znak, że możemy zabierać się do układania hydroizolacji. Piwnicę możemy zabezpieczać na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest układanie izolacji poziomej na ławach fundamentowych i pod podłogą bezpośrednio na ziemi. Z kolei izolację pionową układamy na ścianach zewnętrznych, które dotykają gruntu. Musimy również zadbać o to, by miejsca, w których się one łączą, zostały dobrze zabezpieczone, ponieważ przez nie może przedostawać się woda. Hydroizolacja piwnicy w budynku powinna być przeprowadzona jak najwcześniej. Najlepiej będzie użyć papy bitumicznej, którą stosuje się również by pokrywać dachy. Innym zabezpieczeniem jest również masa bitumiczna. Można ją rozprowadzać pędzlem na każdej powierzchni. Oczywiście wybór ten należy do nas. Tak samo jak to, czy wykonamy izolację przeciwwilgociową, czy przeciwwodną. Oprócz papy popularne jest również wykorzystanie foli płaskich. Wykonane są one z polichlorku winylu lub polietylenu, co również daje dobre zabezpieczenie przed wodą gruntową.

To jak zabezpieczymy piwnicę zależy tylko od nas. Jednak warto się nad tym zastanowić jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, by potem nie robić sobie niepotrzebnych problemów. Dobrze jest wykonać badania gruntu i kierować się zdaniem fachowców, którzy na pewno znajdą dla nas jakieś rozwiązanie. Jednak nie jest ważne to czy piwnica znajduje się pod domem, czy stoi osobno, najważniejsze jest jej odpowiednie zabezpieczenie.