Każdego dnia generujemy kolejne megabajty danych, które zapisujemy na najróżniejszych nośnikach. Na tej płaszczyźnie dominują przede wszystkim zdjęcia, które w formie cyfrowej przechowujemy na kartach pamięci, wbudowanej pamięci telefonu komórkowego czy też na dyskach twardych. Niemniej jednak na nasze dane czyha wiele zagrożeń więc warto wiedzieć o tym jak się należy zachowywać by nie stracić cennych dla nas danych na zawsze.

Sprawdzone sposoby przywracania danych

odzyskiwanie danych z uszkodzonego dyskuSprzęt elektroniczny jakim się otaczamy jest dość często podatny na awarie. W przypadku komputerów stacjonarnych lub laptopów dość często spotykanymi problemami są awarie dysków twardych. Nawet nowoczesne dyski SSD nie są idealne i dane z nich czasami po prostu znikają. Wiele osób pyta o taką kwestię jak odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego lub przenośnego. Na chwilę obecną w Polsce funkcjonuje już kilkadziesiąt firm, które oferują swoim klientom szybkie i bezproblemowe odzyskiwanie danych. Tyczy się to zarówno takich nośników jak karty pamięci używane w telefonach komórkowych jak również pendrive czy dysków talerzowych. Te ostatnie są już stosowane nieco rzadziej bowiem wypierane są przez wspomniane wcześniej dyski SSD. Niemniej jednak wiele osób ciągle posiada dyski talerzowe i największym problemem z nimi związanym jest ten, że przy małych wstrząsach lub uderzeniach dyski te ulegają awariom. Powstaje na nich tak zwany bad sector, który często sprawia, że dane z dysku znikają. Niekoniecznie jednak musi być to utrata bezpowrotna. Na dzień dzisiejszy ludzkość zna już sporo sposobów pozwalających na przywrócenie danych. W Internecie znaleźć już możemy nawet specjalne programy służące do tego typu czynności. Nie chcę tutaj podawać nazw tych programów ale każdy może je szybko znaleźć jeśli wpisze odpowiednie hasło w wyszukiwarce internetowej. Jak można zauważyć programy te występują w wersji komercyjnej oraz darmowej. To jaki program wybierzemy zależy tylko od nas ale zdecydowana większość osób mających problem z utratą danych wybiera rozwiązania komercyjne.

Ogólnie rzecz biorąc z utratą danych miewamy do czynienia dość często. Najczęściej tracimy zdjęcia oraz dokumenty tekstowe. Na nasze szczęście ich odzyskanie niekoniecznie musi stanowić dla nas duży problem. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach to warto pomyśleć o znalezieniu sprawdzonej firmy, która zajmie się odzyskiwaniem danych dla nas. Większość firm tego typu reklamuje swoje usługi w Internecie więc z pewnością taką firmę łatwo znajdziemy.

Kategorie: Internet