Kulinaria to jedna z dziedzin, która wydaje się nie mieć granic. Być może to nie tylko wyobrażenie, ale fakt. Wystarczy zdać sobie sprawę ile połączeń smaków nie zostało jeszcze wymyślonych. Możliwości jest bez liku. Można zmieniać proporcje, dodawać nowe produkty, modyfikować sposoby przyrządzania lub stosować zamienniki dotychczasowych składników. Naprawdę jest w czym wybierać i przebierać. Wszystko zależy od naszych upodobań, pomysłowości i chęci.

Jak pozyskuje się japońską herbatę?

herbata japońska matchaJednak pomimo wszystkich danych nam możliwości, istnieją takie procesy, które nie ulegają zmianom i od lat przebiegają zgodnie z ustaloną wersją. Każda czynność ma swoje znaczenie, wyznaczone miejsce i dokładnie określoną funkcję. Tak jest chociażby w przypadku parzenia zielonej sproszkowanej herbaty i ceremonią, która się z tym wiąże. Cały rytuał ma tak ogromną wartość, że nie każdy może dostąpić zaszczytu jakim jest uczestniczenie w nim. Bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy moglibyśmy zakłócić przebieg wspomnianego wydarzenia. Czym zatem jest i skąd wzięła się herbata, która stała się tak cenna, że doczekała się własnej ceremonii? Dzisiaj dostępna w wielu sklepach z herbatami i ze zdrową żywnością herbata japońska matcha przebyła do nas daleką drogę. Początkowo znana była tylko w Chinach i traktowano ją jak lekarstwo. Z czasem zaczęto pić ją także ze względu na walory smakowe. Do Japonii dotarła w okresie, kiedy wymiana kulturowa pomiędzy wymienionymi krajami osiągnęła bardzo wysoki poziom. Znano już wtedy prawidłowy sposób jej przygotowywania i zaczął tworzyć się wokół niej wspomniany rytuał. Aktualnie uważa się ją za jedną spośród najbardziej ekskluzywnych herbat, która jednocześnie posiada wiele właściwości wspomagających funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Pozyskuje się ją z liści krzewów Tencha, które na kilka tygodni przed planowanymi zbiorami ocienia się stworzonymi do tego celu matami. Dzięki temu wzrost rośliny zostaje spowolniony, a liście przybierają blady odcień zieleni. Nie robi się jednak tego tylko ze względu na barwę samych liści, ale także ze względu na fakt, że w wytworzonych w ten sposób warunkach wytwarzają się aminokwasy, które sprawiają że herbata staje się bardziej aromatyczna i słodsza. Po zbiorach następuje rozdrabnianie liści przy pomocy specjalnych żaren i przyrządów do mielenia.

Nic dziwnego, że opisana herbata powszechnie uważana jest za wyjątkową. Wystarczy zapoznać się z informacjami na temat procesu jej pozyskiwania i przygotowywania do spożycia. Wszystko to wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i poświęcenia sporej ilości czasu. Warto jednak dać coś od siebie, by móc chociaż przez chwilę cieszyć się wyjątkowym smakiem matchy i jej pozytywnym wpływem na nasze samopoczucie i zdrowie.

Kategorie: Zdrowotnie