Na terenie zakładów przemysłowych koniecznym jest zapewnienie odpowiedniej komunikacji. Jest to niezwykle ważne w przypadku operatorów linii technologicznych, którzy czuwają nad przebiegiem procesu. Mają oni przeważnie pod nadzorem co najmniej kilka urządzeń, które mogą znajdować się w różnych momentach trwania cyklu. W związku z tym konieczne jest przekazanie odpowiednich informacji, które umożliwią oszacowanie czy urządzenie działa czy nie.

Jak działa kolumna sygnalizacyjna?

kolumny sygnalizacyjne do maszynDo tego służą przeważnie sygnały optyczne oraz akustyczne generowane przez specjalne urządzenia. W tym celu wykorzystuje się kolumny sygnalizacyjne do maszyn, które mogą mieć różną konstrukcję. Najczęściej spotykane są odmiany trójkolorowe z modułem dźwiękowym. W takiej konfiguracji światło zielone oznacza stan normalnej pracy, żółte pauzę, a czerwone awarię lub konieczność podjęcia działań. W celu zwrócenia uwagi operatora często oprócz światła błyskowego o odpowiedniej barwie generowany jest również sygnał dźwiękowy o znacznym natężeniu. Warto wspomnieć, że na rynku dostępna jest cała masa tego typu urządzeń, które różnią się między sobą funkcjonalnościami oraz budową. Kolumny mogą posiadać bowiem nawet do siedmiu segmentów świetlnych. Mogą być one modułowe lub połączone na stałe. Co więcej dostępne są zarówno warianty o średnicy od 40mm do 75mm. Ważna jest również sama szczelność obudowy, a więc jej odporność przed wnikaniem kurzu czy wody. Warto wspomnieć, że niektórzy klienci szukają wysokospecjalistycznych rozwiązań, które powinny posiadać złącza komunikacyjne umożliwiające przesył danych przez chociażby Ethernet. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań możliwe jest zbieranie danych oraz ich analizowanie pod kątem wszelkiego rodzaju przestojów czy ilości awarii. Na podstawie tego mogą być czynione inwestycje mające na celu poprawę tego stanu rzeczy.

Warto dodać, że urządzenia ostrzegawcze można bez problemu kupić za pośrednictwem hurtowni elektrycznych, w Internecie czy składając zamówienie bezpośrednio od producenta. Tych na rynku nie brakuje. Klient ma dostęp do wielu wyrobów, które są produkowane zarówno w kraju jak i zagranicą. Dzięki temu bez problemu można dobrać odpowiednie rozwiązanie, które bardzo dobrze pasuje do zamierzonego zastosowania. Niezmiennie czynnikiem decydującym o zakupie w dużej mierze pozostaje cena. W przypadku, gdy istnieje zapotrzebowanie na większe ilości warto zwrócić się bezpośrednio do producenta, który może udzielić rabatu na zamówienie. W ten sposób obniżana jest cena jednostkowa zakupu.

Kategorie: Ochrona