Obecnie wiele prac wykonywanych jest na wysokości. Jednak nie ważnie jest, czy znajdujemy się dwa metry nad ziemią, czy osiem, w każdym wypadku należy stosować odpowiednią asekurację. Tylko w ten sposób można dobrze się zabezpieczyć i nie martwić, że coś może się stać. W związku z tym osoby, które decydują się na tę pracę powinny na samym początku przejść dokładne szkolenie. Dzięki temu bez problemu będą mogły poruszać się po dachach i wykonywać poprawnie swoją pracę.

Gdzie wykorzystuje się systemy pionowe?

system asekuracyjny pionowyW dzisiejszych czasach wyróżnia się dwa systemy asekuracyjne: poziomy i pionowy. Stosuje się je w zależności od tego, na jakim budynku wykonuje się pracę. Można podzielić je również na konstrukcje stałe i tymczasowe. Pierwsze z nich wykorzystywane są przede wszystkim przez duże firmy, które posiadają własne siedziby. Ich montaż nie jest trudny, jednak muszą wykonać go doświadczone osoby, które wiedzą gdzie dokładnie umieścić wszystkie elementy. System asekuracyjny pionowy zabezpiecza pracowników przede wszystkim podczas poruszania się po drabinie. W ten sposób bez problemu można sprawdzić komin, maszt, czy turbinę wiatrową. Oczywiście sprawdza się on również w innych sytuacjach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować go podczas wykopów, czy w zbiornikach wodnych. W ten sposób minimalizuje się ryzyko upadku. Najczęściej stosuje się systemy linowe. Składają się one z liny stalowej. Zazwyczaj jest ona dodatkowo cynkowana, w ten sposób nie jest narażona na rdzewienie. Montuje się również punkty pośrednie, które mocuje się do szczebli, czy też do podłoża. Ważnymi elementami są również górny i dolny punkt mocowania. By swobodnie poruszać się po całej konstrukcji, potrzebny jest również wózek. Stosowany jest również ślizgacz, który podczas upadku samoczynnie się zaciska. Bardzo często stosuje się również specjalne przejścia kątowe, czy też napinacze. Podczas kupna stałych systemów asekuracyjnych pionowych należy pamiętać, że muszą być one certyfikowane. Do nich dołączony musi być również wózek. Jeśli nie będzie on uwzględniony w zestawie dokupowanie osobnego nie zawsze może się sprawdzić. W związku z tym dla własnego bezpieczeństwa dobrze wybrać pełny system i prawidłowo z niego korzystać.

Pionowe systemy asekuracyjne są bardzo często używane. Sprawdzą się zarówno na dachach, czy kominach fabryk, jak i podczas prac ziemnych. Wystarczy tylko odpowiednio je zamontować. Trzeba bardzo tego pilnować, ponieważ jeśli zrobi się coś źle, mogą nie zadziałać. W związku z tym najlepiej sprawdzić wszystkie mocowania jeszcze przed finalnym ich użyciem.