Praca w gastronomii nie należy do najłatwiejszego zajęcia, jednak może przynosić mnóstwo satysfakcji. Zwłaszcza zadowolenie gości pozytywnie wpływa na atmosferę panującą w zespole – zarówno wśród obsługi, jak i w kuchni. Żeby jednak zaskarbić sobie serca klientów, trzeba serwować wyśmienite dania. Te z kolei wymagają nie tylko doświadczenia ze strony kucharzy, ale również wykorzystania odpowiedniego sprzętu do ich przygotowywania. Bez tego nawet najlepsi kucharze nie będą w stanie przygotować smacznych dań.

Wykorzystanie stołów chłodniczych w gastronomii

stoły chłodnicze gastronomiczneDo podstawowych narzędzi, z jakich korzystają kucharze, należą noże, deski do krojenia, garnki oraz patelnie. Następnie wykorzystuje się rozmaite sprzęty elektroniczne, takie jak blendery, mikrofalówki, kuchenki oraz piece. Nie każdy jednak wie, jak kucharze radzą sobie z przygotowywaniem dań pod presją czasu, kiedy goście zasiadają przy stoliku i oczekują na realizację zamówienia. Sekretem jest wykorzystanie rozmaitych mebli termicznych. Przykładowo – stoły chłodnicze gastronomiczne służą do trzymania w nich świeżych warzyw, z których przygotowuje się sałatki. Oczywiście wszystkie te elementy kulinarne przygotowywane są odpowiednio wcześniej. Każdego dnia, z samego rana kucharz kroi warzywa – pomidory, ogórki, sałaty itp., a następnie umieszcza je w stole chłodniczym. Dzięki temu, kiedy gość zażyczy sobie sałatkę do posiłku, kucharz jest stanie błyskawicznie przyrządzić na takim stole dowolną pozycję z menu restauracji. To bardzo duże udogodnienie. W tego typu stołach trzyma się zarówno produkty, jak i talerze. W dobrych restauracjach dania serwowane są w naczyniach o odpowiedniej temperaturze. Stoły chłodnicze stanowią zatem idealne rozwiązanie do każdego typu restauracji, gdzie serwowane są dania na zimno. Kucharze bardzo chwalą sobie korzystanie z nich. Dzięki takim stołom bardzo wygodnie mogą przygotowywać swoje popisowe dania bez konieczności ciągłego zaglądania do chłodni, co mogłoby zajmować zbyt dużo czasu.

Koszt jednego stołu chłodniczego to w zależności od jego wielkości wydatek rzędu kilku tysięcy złotych – dla dobrego lokalu gastronomicznego to w zasadzie jeden dzień pracy, a zatem inwestycja bardzo szybko się zwraca. Korzyści płynące z posiadania takiego stołu w kuchni są natomiast nieocenione. Dzięki mobilnym chłodniom istnieje możliwość bardzo wygodnego urządzenia wnętrza kuchni, w której każdy kucharz będzie czuł się jak ryba w wodzie. Stoły chłodnicze są niemal niezbędne dla właściwego funkcjonowania każdej restauracji.

Kategorie: Zakupy i handel