Szkło znajduje w budownictwie szereg zastosowań. To już nie tylko szyby w oknach, ale ściany, schody czy balustrady. Wielkie powodzenie mają również duże przeszklenia. Popularność takich rozwiązań od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Z początku mogło się wydawać, że to chwilowa moda, która może przeminąć, jak wiele innych. Dziś wyraźnie już widać, że to stała tendencja, która zmieniła wyraźnie oblicze współczesnej architektury. Na trwale wpisała się w budowlany krajobraz. 

Jakie zalety mają szklane balustrady wewnątrz budynków? 

balustrady ze szkła na Dolnym ŚląskuSzklane elementy w budynku prezentują się nowocześnie i dostojnie. Ten materiał można świetnie wkomponować w przeróżne miejsca. Z powodzeniem daje się zestawiać z różnymi tworzywami. Daje się też łatwo dopasować do różnych zestawów kolorystycznych. Niniejszy tekst poświęcony jest balustradom ze szkła. Gdzie warto zastosować to rozwiązanie? W szczególny sposób pasuje ono do wąskich klatek schodowych. Jak wiadomo, szkło jest przezroczyste i nie stanowi bariery dla światła. Nawet gdy zdecydujemy się na szkło w jakimś kolorze, będzie ono przewodzić promienie słoneczne. Przestrzeń schodów będzie więc lepiej doświetlona, a przy tym wyda się większa. Szkło sprawi wrażenie, że nawet małe, wąskie pomieszczenie będzie wyglądać na przestronne. Balustrady ze szkła na Dolnym Śląsku są bardzo popularne w budynkach użyteczności publicznej. Często spotykamy je w urzędach, gabinetach lekarskich czy kinach. Wszędzie tam, gdzie projektantowi zależy na optycznym powiększeniu lub doświetleniu małych pomieszczeń, używa on szkła. Ten materiał świetnie nadaje się również do tworzenia tak modnych ostatnio otwartych przestrzeni. Wielu właścicieli domów prywatnych decyduje się na ten wariant w swoim miejscu zamieszkania. Sprawdza się on doskonale, nadając pomieszczeniom nowoczesny wygląd. Schody często umieszcza się dziś w salonie lub pokoju dziennym. Takie ich usytuowanie jest wręcz idealne dla zastosowania szklanych balustrad. Cała konstrukcja wydaje się lekka i nie przytłacza pomieszczenia.

Uprzedzając ewentualne obawy o bezpieczeństwo, trzeba podkreślić, że jest też wytrzymała i stabilna. W takich miejscach stosuje się szkło hartowane, elementy zaś są specjalnie mocowane. Aby rozbić taką szybę, trzeba by utyć niemałej siły. Nie należy się więc obawiać stłuczenia lub wypadnięcia szyby. Ciekawostką jest to, że oprócz różnych wariantów kolorystycznych, można eksperymentować również z fakturą szkła. Może być ono zmatowione albo żłobione. Bardzo efektywnie wygląda to w zestawieniu ze światłem.