Transportowanie, magazynowanie i przygotowywanie różnego rodzaju towarów do wysyłki wiąże się z wykorzystaniem palet. Mają one różne wielkości, mogą być wykonane z drewna, metalu lub tworzyw sztucznych, jednak cel ich stosowania jest jeden – bezpieczne i sprawne przechowywanie różnego rodzaju produktów. Na palecie ustawia się dany produkt po to, aby umożliwić jego przewożenie wózkom jezdniowym. Gdzie produkuje się palety i w jaki sposób przebiega proces produkcji?

Maszyny do produkcji palet drewnianych

tania produkcja palet drewnianychCały proces technologiczny ma swój początek w dziale zamówień. To właśnie do pracowników tego sektora trafiają kontrahenci zamawiający palety. Aby zamówienie zostało zrealizowane w sposób optymalny koniczne jest ustalenie z klientem, jakich podkładów szuka. W przypadku drewna rodzajów palet jest wiele. Najbardziej popularną i jednocześnie standardową jest tak zwana euro paleta. Zarówno jej wymiary, jak i wymiary każdej deseczki, z której została ona zbudowana, określane są przez europejskie normy. Oprócz tego rodzaju palet na rynku dostępne są także połówki euro palety oraz palety niestandardowe. Dzisiaj nikt nie wykonuje drewnianych podkładów ręcznie. Drewno trafia do odpowiednich maszyn, które pod czujnym okiem operatorów realizują każdy etap produkcji. Maszyny odpowiedzialne są za docinanie elementów, ich wyrównywanie, zespalanie za pomocą gwoździ oraz kontrolowanie wykonanych czynności. Pełna automatyzacja procesu produkcji jest możliwa dzięki specjalistycznym maszynom, w których wykorzystano najwyższej jakości oprogramowanie. Wszystko jest dokładnie zgrane w czasie, przez co proces przebiega niezwykle szybko. Tania produkcja palet drewnianych jest możliwa dzięki inwestycjom, na które decydują się właściciele tego rodzaju przedsiębiorstw. Gdyby nie zakup kosztownych maszyn zakłady nie byłyby w stanie produkować tak wielu wyrobów w ciągu dnia. Kiedy gotowy wyrób opuści proces produkcji poddawany jest szczegółowej kontroli jakości. Jeżeli technolog uzna, że jest on zgodny z wymaganiami, paleta trafia do magazynu, w którym czeka na wysyłkę do zamawiającego.

Palety są wykonane w taki sposób, aby utrzymały nawet spory ciężar. Oprócz tego ich wymiar również nie jest przypadkowy – został dopasowany do wielkości środków transportowych. Na przyczepę tira lub mniejszych pojazdów dostawczych mieści się konkretna ilość palet, przez co cała przestrzeń może być wykorzystana. Jest to bardzo praktyczne i przydatna cecha palet, ponieważ umożliwia zmniejszenie kosztów związanych z transportem materiałów.