Zarówno duże, jak i średniej wielkości hale namiotowe, mają szerokie zastosowanie i są doskonałą alternatywą dla budynków stawianych w tradycyjny sposób. Takie hale wykorzystywane są zarówno jako pomieszczenia produkcyjne, hale przemysłowe, magazynowe, sportowe, rolnicze, a także imprezowe. Te ostanie użytkowane są najczęściej w sezonie wiosenno-letnim, dlatego rzadko zdarza się konieczność ich ogrzewania. Jednak w większości przypadków wykorzystania tych dużych obiektów zachodzi konieczność montażu odpowiedniej instalacji grzewczej.

Ogrzewanie nagrzewnicą czy promiennikiem?

ogrzewanie hali namiotowejInwestorzy rozważający zakup i użytek hal namiotowych, najczęściej zastanawiają się nad sposobem ich ogrzewania w sezonie zimowym. Sama izolacja od deszczu, śniegu czy innych niekorzystnych warunków atmosferycznych jest niewystarczająca. Przeznaczając halę np. na magazyn, lub hodowlę zwierząt, trzeba stworzyć w jej wnętrzu odpowiednie warunki, czyli przede wszystkim utrzymać wymaganą temperaturę. Ogrzewanie hali namiotowej może odbywać się na dwa podstawowe sposoby. Do dyspozycji mamy nagrzewnice oraz promienniki ciepła. Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie występuje w kilku wersjach, biorąc pod uwagę sposób zasilania. Nagrzewnica może być urządzeniem elektrycznym, gazowym, olejowym lub węglowym, przy czym dwa ostatnie modele nie są zbyt przyjazne środowisku, co warto wziąć pod uwagę. Jak działa nagrzewnica? W bardzo szybki sposób nagrzewa powietrze i dzięki wentylatorom wydmuchuje je do pomieszczenia, powodując mieszanie się powietrza ciepłego z zimnym, co skutkuje szybkim osiągnięciem zadanej temperatury. Przy średniej wielkości obiekcie, uzyskanie komfortowej temperatury zajmuje około 15 minut. Inaczej działa promiennik ciepła. Ogrzewanie hali namiotowej promiennikiem wydaje się być najbardziej ekonomicznym i opłacalnym rozwiązaniem. Dzieje się tak, ponieważ promiennik nie ogrzewa powietrza w pomieszczeniu, co wiąże się z pominięciem strat ciepła. Z urządzenia wysyłane jest promieniowanie cieplne bezpośrednio do ogrzewanych obiektów, czyli podłogi, przedmiotów, ludzi, czy hodowanych w namiocie zwierząt. Pominięcie ogrzewania powietrza jest bardzo korzystne szczególnie w dużych i wysokich halach. Promienniki ciepła również występują w wersji elektrycznej i gazowej.

Właściwy sposób ogrzewania hali to nie wszystko, warto zastanowić się także nad jej odpowiednią termoizolacją, która zniweluje straty ciepła i pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania obiektu. Wychładzanie się obiektu zależy przede wszystkim od rodzaju materiału poszycia ścian, oraz od parametrów izolacyjnych poszycia dachu. Korzystne, a czasem konieczne, będzie ocieplenie dachu za pomocą płyt warstwowych z pianki poliuretanowej.