Przemysł drzewny to jedna z podstawowych gałęzi gospodarki wymagająca specjalistycznego sprzętu do realizacji celów gospodarczych. Obecnie w służbie tej ważnej branży pracują urządzenia zapewniające obróbkę, przetwarzanie i transport. Najistotniejszą sprawą jest zapewnienie oszczędnego gospodarowania eliminującego straty materiałowe. Wśród wielu maszyn jedną z bardzo popularnych jest rębak.

Mobilne rębaki spalinowe

solidny rębak spalinowyRębaki do drzewa to bardzo przydatne i coraz bardziej pożądane urządzenia służące do przetwarzania uważanych do niedawna za odpady gałęzi wraz z odrostami, mniejszych pni oraz innych zdrewniałych elementów. Producenci oferują rębaki zarówno dla najbardziej wymagających profesjonalistów oraz dla użytkowników domowych. Rębaki różnią się wielkościami i parametrami pracy. Jednak najbardziej istotny podział dotyczy napędu tych urządzeń. Wyróżniamy więc rębaki napędzane silnikami spalinowymi, elektrycznymi oraz wprawiane w ruch silnikiem ciągników za pomocą wału odbioru mocy (WOM). Cechą wszystkich wymienionych typów rębaków do drewna jest ich podobieństwo w budowie. Są to urządzenia stosunkowo proste w budowie zawierające kilka podstawowych modułów takich jak kanał (lej) podawczy, mechanizm tnący, jednostkę napędową, wentylator i kanał (ramię) wyrzutowy. Na rynku możemy spotkać dwa typy rębaków niezależnie od rodzaju napędu. Wynika to z zastosowania mechanizmów tnących bębnowych lub tarczowych. Ze względu na uniwersalne możliwości zastosowań największym powodzeniem wśród klientów cieszy się solidny rębak spalinowy. Zwiększona funkcjonalność rębaków spalinowych wynika z niezależnego napędu silnikiem spalinowym. Inne rębaki zależne są albo od źródła prądu albo od konieczności współpracy z ciągnikiem. Producenci rębaków spalinowych oferują je w wersjach mobilnych umieszczając urządzenia na platformach i ramach kołowych co umożliwia pracę bezpośrednio w terenie. Obniża to koszty i czas wykonania usługi przetwarzania materiału drzewnego na zrębki. Ogromną zaletą nowoczesnych rębaków jest bardzo duża wydajność i bezpieczeństwo pracy wynikająca z wprowadzenia do ich budowy dodatkowych podzespołów.

Współczesne rębaki to urządzenia bardzo wytrzymałe i zaopatrzone w szereg mechanizmów ułatwiających pracę operatora. Aby ułatwić wprowadzanie materiału drzewnego montuje się obrotowe wałki wprowadzające. Dla umożliwienia regulacji nastawów wprowadzono sterowanie cyfrowe. Aby zwiększyć mobilność i umożliwić pracę w najtrudniejszym terenie rębaki spalinowe umieszcza się na samojezdnych platformach gąsienicowych.