Obrazek żołnierza, wyposażonego w ogromne ilości sprzętu, ciężką kamizelkę i terenowe buty był bodaj najbardziej mylnym przedstawieniem, z jakim zdarzyło się nam spotkać. Działając wielokrotnie w terenie miejskim, zwłaszcza latem, gdzie temperatury bardzo przeszkadzały nawet w najprostszych zadaniach, szybko doceniliśmy wyposażenie lekkie i minimalistyczny sprzęt. Spośród elementów wyposażenia, to właśnie obuwie było przez nas najczęściej wymieniane podczas takich działań, gdyż ciężkie buty terenowe w mieście nie miały racji bytu.

Lekkie buty taktyczne do działań miejskich

specjalne buty taktyczneCiężkie buty bardzo obciążały każdego operatora podczas długich działań, i były na ogół niewygodne podczas pracy w wysokich temperaturach. Z tego powodu, terenowe obuwie było przez nas w całości wymieniane na specjalne buty taktyczne, podobne do tych jakie stosowali koledzy z formacji policyjnych czy też służb porządkowych. Buty te przede wszystkim były bardzo lekkie i wygodne, i wielu kolegów porównywało je często do obuwia wspinaczkowego czy butów sportowych, gdyż nawet długotrwała praca w takich butach nie powodowała nadmiernego zmęczenia czy obtarć, a dobrze dobrane buty pozwalały na swobodną pracę nawet w najbardziej wymagających zadaniach. Jako obuwie przeznaczone głównie do miasta, były więc o wiele lżejsze, głównie za sprawą cieńszej podeszwy, która nie była tak sztywna i twarda jak ta używana w obuwiu terenowym. Stalowe podnoski i zapiętki, widziane w każdym rodzaju butów militarnych, były często zastępowane w owych butach przez lżejsze odmiany z tworzywa sztucznego, które nie dość że zapewniały równie dobrą ochronę, to na dodatek pozwalały na większą swobodę ruchu, a większość modeli była całkowicie nieprzemakalna. Nowsze modele butów taktycznych były bardzo często wyposażane w termoaktywne warstwy spotykane w najlepszych odmianach obuwia sportowego, dzięki czemu stawały się jeszcze wygodniejsze podczas pracy w najgorętsze dni, lub bardzo długich zmian, wymagających chodzenia przez wiele godzin.

Cienka zewnętrzna warstwa skóry bardzo dobrze tłumiła wszelkie uderzenia, i była dość odporna na uszkodzenia. W wielu modelach można było również spotkać bardzo wygodne zapięcie, które w razie potrzeby można było błyskawicznie zwolnić w celu natychmiastowego zdjęcia buta, co zdecydowanie przydawało się podczas doznania kontuzji w pracy. Buty te były na tyle wygodne, iż wielu kolegów z powodzeniem używało ich jako codziennego obuwia, gdyż zdecydowanie wiele modeli posiadało bardzo atrakcyjny i nowoczesny wygląd.

Kategorie: Turystyka i wyjazdy