Fotografia cyfrowa wprowadziła wiele nowych możliwości do ogólnej dziedziny wykonywania zdjęć. Dawniej wiele elementów czasochłonnych i trudnych do zrealizowania dzisiaj może wykonywać nawet amator. Aparaty cyfrowe to już prawdziwe studia fotograficzne, które w samym tylko urządzeniu zawierają odpowiednie narzędzia graficzne i filtry mogące dość skutecznie realizować pomysły fotografów. Pewne elementy nawet można precyzyjnie wykonać tylko w aparatach cyfrowych, na przykład zdjęcia panoramiczne.

Aparaty cyfrowe w profesjonalnych zdjęciach panoramicznych

profesjonalne zdjęcia panoramicznePanorama, to krajobraz uchwycony w szerokokątnej perspektywie, dzięki czemu możemy uchwycić dość szeroki obszar krajobrazu przez nami. Nadaje się idealnie na przykład do uchwycenia krajobrazów miast, gdzie na jednym zdjęciu mogą zmieścić się wszystkie widoczne budynki. Przy pomocy dobrych aparatów cyfrowych można wykonać profesjonalne zdjęcia panoramiczne używając do tego specjalnych funkcji aparatu. Wiadomo, że zbyt szeroki kąt obiektywu zniekształca zdjęcia, dlatego aparaty używają innej metody. Zawarte w nich oprogramowanie jest w stanie połączyć kilka zdjęć ze sobą w celu utworzenia zdjęcia panoramicznego. Aparat cyfrowy realizuje to zazwyczaj specjalną funkcją, która w czasie rzeczywisty tworzy takie zdjęcia w sposób ciągły, lub klatkowy. Pierwszy polega na cyfrowym przetwarzaniu obrazu z przetwornika w czasie rzeczywistym, podczas którego fotograf obraca się wokół własnej osi wykonując nagranie terenu. Wszystko koordynuje wyświetlacz aparatu, który pilnuje, aby zbytnio nie zboczyć z trasy panoramy. Druga metoda, stosowana często w lustrzankach cyfrowych to wykonywanie kolejnych zdjęć przesuniętych względem siebie z włączonym trybem zdjęcia panoramicznego. W tym przypadku oprogramowanie także pomaga w odpowiednim ustawieniu aparatu względem siebie, a następnie, gdy już jest po wszystkim łączy ze sobą wszystkie zdjęcia z odpowiednim przesunięciem. Dzięki zastosowaniu wbudowanych funkcji fotograf nie ma zbyt wiele do robienia poza odpowiednim ustawieniem się i dobraniem odpowiedniej przesłony względem oświetlenia. Reszta należy do aparatu.

Zdjęcia panoramiczne budzą duży podziw odbiorców, gdyż wydają się czymś bardzo majestatycznym. Można w ten sposób promować niektóre rejony, miasta czy też obiekty. Panorama wykorzystywana jest także w wirtualnych spacerach, gdzie służy za tło zwiedzanych miejsc. Pomimo, że oprogramowania są dość rozbudowane, to jednak do profesjonalnych zdjęć warto zatrudnić odpowiednie osoby, które potrafią dodać od siebie wiele elementów w celu udoskonalenia zdjęć.