Każde zwierze hodowlane wymaga od strony hodowcy olbrzymiej odpowiedzialności. Dodatkowo hodowca musi także odpowiednio skomponować miejsce, w którym od tej pory zamieszka nasz pupil. Jeżeli myślimy o hodowli żółwia stepowego, musimy zadbać o takie skomponowanie wnętrza terrarium. Musi ono być odzwierciedleniem środowiska naturalnego, z którego pochodzi żółw.

Domowa hodowla żółwia stepowego

terrarium dla stepowego żółwiaTerrarium żółwia, to jego azyl i jedyne miejsce dla jego rozrywki. Najprawdopodobniej nasz żółw spędzi tam całe swoje życie, dlatego tym bardziej warto przyłożyć się do zaplanowania wnętrza terrarium. Żółw stepowy to gad, który naturalnie bytuje w środowisku stepowym, a więc w takim, w którym rosną niewysokie, rzadkie trawy. Takie właśnie warunki bytowe powinniśmy odwzorować dla naszego żółwia. Podłoże powinno składać się z bardzo bitej ziemi, ale dodatkowo możemy pokusić się o zasadzenie niewysokich roślin na dnie terrarium. Dodatkowo żółwie stepowe to zwierzęta, które głównie bytują na lądzie, ale także często korzystają ze zbiorników wodnych. W sklepach zoologicznych możemy zakupić specjalne baseny, do których żółw będzie mógł wejść od czasu do czasu za pomocą specjalnego pomostu czy kładki. Terrarium dla stepowego żółwia musi więc zawierać odpowiednią ilość miejsca, tak by pomieścić zarówno basenik, jak i kawałek lądu, na który musi od czasu do czasu wychynąć żółw. Oprócz wody i odpowiedniego zbiornika wodnego żółw powinien mieć zapewnione odpowiednie naświetlenie. W sklepach zoologicznych można znaleźć specjalne świetlówki, które emitują promienie UVB, które niezbędne są do prawidłowego rozwoju żółwia. W przeciwnym razie żółw stanie się osowiały, a także może zacząć chorować. Taka świetlówka dostarcza mu także odpowiedni poziom witaminy D, tak niezbędny do zachowania przez niego zdrowia. Moc natężenia światła w terrarium zależy od tego, jakim gatunkiem się zajmujemy. Przed wyborem oświetlenia powinniśmy doradzić się profesjonalisty – np. pracownica sklepu zoologicznego, który podpowie jakie natężenie świtówki najlepiej jest użyć. Dodatkowo terrarium trzeba wyposażyć w odpowiednie poidełka i karmidełka – pamiętajmy, że żółwie stepowe jedzą jedynie pokarm pochodzenia roślinnego. Nie powinny jeść owoców i warzyw. Wybierajmy więc karmę dedykowaną właśnie takim gatunkom żółwi.

Terraria dla żółwia stepowego to miejsca bytowania zwierzęcia, które muszą zostać odpowiednio wyposażone. Muszą posiadać miejsce, w którym zwierze będzie mogło się wylegiwać, jak i zbiornik wodny, karmidełka, poidła, oraz w odpowiednie oświetlenie. W przeciwnym razie nasz domowy pupil stanie się chorowity i osowiały.

Kategorie: koty i inne