Z ogniem nie ma co igrać, bo jest bardzo niebezpieczny i zawsze niesie ze sobą  ogromne straty. Szczególnie narażone na jego działanie są wszelkie budynki i konstrukcje, których nigdy nie da się w stu procentach zabezpieczyć przed działaniem ognia. Jednak zawsze warto stosować specjalne techniki, które w znacznym stopniu minimalizują ryzyko pojawienia się ognia lub nawet pomagają go ugasić.

Jak wygląda zabezpieczenie konstrukcji ze stali?

solidne zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowychJak wiadomo budynki są przeważnie wykonane z cegieł, betonu, drewna lub stali. Jednakże niektóre z nich mają większą lub mniejszą odporność na działanie ognia. Z pewnością beton czy kamień nie palą się tak ja drewno więc w budynkach wybudowanych z takich materiałów konieczne będzie zastosowanie różnych zabezpieczeń. Z wymienionych materiałów, jedynie stal jest bardzo podatna na działanie ognia, który powoduje, że po przekroczeniu temperatury krytycznej, staje się ona bardzo giętka. Takie zachowanie się stali w wysokich temperaturach jest bardzo niebezpiecznie, bo może doprowadzić do zawalenia budynku. Dlatego też konieczne są solidne zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowych, które są znacznie mniej odporne na działanie bardzo wysokich temperatur jakie występują w trakcie pożaru. Przede wszystkim dzielą się one na czynne i bierne. Czynne stanowią wszelkie elementy, które montuje się w gotowych do użytku budynkach i mogą one stanowić natryski montowane pod sufitem, automaty uruchamiające syreny w razie pojawienia się ognia, czy systemy oddymiające. Bardzo ważne są właściwe oznakowania dróg ewakuacyjnych czy miejsc, gdzie się znajdują gaśnice, koce czy apteczki. Te wszystkie elementy mają za zadanie ugaszenie ognia, który już się pojawił albo pomóc ludziom znajdującym się wewnątrz budynku na jego jak najszybsze opuszczenie. Do biernych zabezpieczeń stalowych konstrukcji zalicza się wszelkiego rodzaju powłoki lub obudowy, którymi się maluje kub obudowuje stalowe elementy. Są to nowoczesne technologie, które potrafią w skuteczny sposób zmniejszyć ryzyko pojawienia się ogania lub utrudnić jego rozprzestrzenianie się.

Zabezpieczenie stalowych konstrukcji budynków jest konieczne, gdyż zwiększa ich wytrzymałość w razie pożaru. Cena zastosowania takich zabezpieczeń zależy od wielu czynników, które bezpośrednio ją kształtują. Na pewno liczy się metraż budynku i ilość oraz rodzaj stalowych elementów. Na rynku jest dostępnych kilkanaście różnych metod skutecznie chroniących stalowe konstrukcje przed zawaleniem w wyniku przekroczenia temperatury krytycznej.

Kategorie: Usługi i przemysł