Istnieje wiele surowców, które są obecnie szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu,a zwłaszcza w przemyśle wytwórczym czy tez przy produkcji. Wiele z nich, takich jak stal,stanowi podstawowy surowiec, którego używa się do produkcji, ale część z nich jest produktem służącym bardziej do wykańczania, lub stanowiących element ochronny dla innych części mechanicznych czy maszyn. Do tego drugiego rodzaju należy z pewnością guma.

Guma jako surowiec produkcyjny

wulkanizowana płyta gumowaWłaściwości gumy już od dłuższego czasu były zauważane w przemyśle produkcyjnym i było kwestią czasu kiedy jej zalety będą wykorzystywane. Oprócz bardziej tradycyjnych zastosowań, takich jak opony samochodowe, guma po przetworzeniu może pełnić także inne funkcje. Najlepiej omówić to na przykładzie półproduktów gumowych, takich jak wulkanizowana płyta gumowa. Najpierw należy wyjaśnić czym płyta gumowa jest i jak się ja wytwarza. Otóż jest to gotowy półprodukt wytwarzany z poddawanego obróbce kauczuku naturalnego, który dzięki wspomnianemu procesowi wulkanizacji uzyskuje wyjątkową wytrzymałość przy zachowaniu swoich innych zalet. Wulkanizacja polega zaś na poddawaniu gumy działaniu bardzo wysokiej temperatury, dzięki czemu zyskuje on dodatkowe właściwości fizyczne, chemiczne i wytrzymałościowe. Tego typu wulkanizowaną gumę, tnie się na podłużne arkusze, które mogą być też docięte na życzenie klienta, dzięki czemu stają się one gotowym półproduktem, stosowanym w wielu różnych gałęziach gospodarki wytwórczej. Przede wszystkim z tego typu surowca wytwarza się specjalne podkładki pod maszyny w halach produkcyjnych, dzięki którym urządzenia nie przesuwają się podczas pracy w wyniku drgań, a dodatkowo hałasy przez nie wydawane są odpowiednio wytłumiane. Bardzo często gumę wulkanizowana stosuje się również do wszelkiego rodzaju uszczelnień, w tych tych związanych z napędem hydraulicznym samochodów, oraz także przy budowie i naprawie kanalizacji. Guma wulkanizowana bowiem jest w wysokim stopniu odporna na substancje żrące, wilgotność oraz wahania temperatury. Warto również wspomnieć tutaj o specjalnej podkategorii płyt wulkanizowanych, a mianowicie tych termoodpornych, które bez wahania mogą być stosowane również na świeżym powietrzu, bez ryzyka wykruszania czy utraty elastyczności. Dodatkowo ten rodzaj płyt wykazuje dużą odporność na działanie azotu.

Nagły rozwój przemysłu, a szczególnie produkcji nie odbyłby się bez nagłego wzrostu zastosowania w nim gumy, która obecnie występuje w wielu rodzajach, różniących się właściwościami. W znaczącym stopniu surowiec ten przyśpieszył rozwój branży produkującej części samochodowe oraz różnego rodzaju akcesoria stosowane w halach produkcyjnych.

Kategorie: Budownictwo i Dom