Dla każdego pracownik branży budowlanej pojęcie dźwigu HDS czy samochodu HDS jest w pełni zrozumiałe. Osoby, które z budownictwem mają niewiele wspólnego, bardzo często nie wiedzą czym są samochody HDS i do czego mogą być wykorzystywane. O HDS – ach mówi się przy okazji samochodów ciężarowych. Jednak nie jest to zwykły samochód ciężarowy, ponieważ jest on wyposażony w dodatkowy sprzęt.

Czym są samochody HDS?

hds mazowieckieNa drogach w pobliżu placów budowy często można zobaczyć pojazd z dźwigiem HDS mazowieckie. Są to samobieżne dźwigi i żurawie osadzone na dużych samochodach ciężarowych. Skrót HDS oznacza hydrauliczny dźwig samochodowy. Na całym świecie są bardzo popularne. Ich popularność wynika z tego, że osadzenie dźwigu na samochodzie ciężarowym pozwala na jego szybkie przemieszczanie na drogach, a bardzo duży udźwig jest jego dodatkową zaletą. Samochody ciężarowe z zainstalowanymi dźwigami hydraulicznymi są bardzo wszechstronne i znajdują wiele zastosowań w transporcie ciężkim i budownictwie. Najbardziej standardowym zastosowaniem samochodów hydraulicznych z dźwigami jest transport towarów, które mają dużą masę lu charakteryzują się nietypowymi wymiarami. Za pomocą samochodu z dźwigiem HDS można przewozić np. materiały budowlane, kontenery czy maszyny stosowane w budownictwie. Mowa tu o maszyna i towarach, których nie da się przetransportować za pomocą zwykłego samochodu z przyczepką. Każdy pojazd wyposażony w HDS może być wykorzystany do załadunku i rozładunku przewożonych towarów czy maszyn. Oznacza to, że cały proces transportu przewożonych towarów odbywa się za pomocą jednego auta: załadunek, transport i rozładunek. Nie potrzeba dodatkowych dźwigów, wózków widłowych, czy innych maszyn lub sprzętu. Samochody HDS mogą być wykorzystywane nie tylko do transportu, ale również do realizacji usług stacjonarnych z wykorzystaniem dźwigu. Mowa chociażby o podawaniu różnych materiałów (palet, drewna, materiałów budowlanych, elementów konstrukcyjnych) bezpośrednio do miejsca pracy, np. na dach – co znacznie przyspiesza przebieg prac budowlanych.

Usługi dźwigowe mogą być realizowane przy pracach montażowych na wysokościach, np. przy montażu elementów reklamowych czy konstrukcyjnych. Niektóre samochody z HDS są także wykorzystywane w przemyśle leśnym, ponieważ ich konstrukcja umożliwia przenoszenie ściętych drzew na przyczepy samochodowe. Dużym walorem dźwigów HDS jest możliwość zastosowania różnych uchwytów i akcesoriów, dzięki czemu poradzą sobie z praktycznie każdym rodzajem ładunku.

Kategorie: Usługi / Praca