Podłoga w pokoju może być wykonana w kilku różnych technologiach. Mogą to być panele podłogowe, płytki ceramiczne, drewniane panele lub wykładzina. Ta ostatnia już nieco wprawdzie wyszła z mody na rzecz paneli i płytek, ale ciągle są miejsca, gdzie niezbędnym wydaje się jej zastosowanie. Ja osobiście uważam, że taka wykładzina potrafi się nieźle prezentować nie tylko w pokojach dziecięcych, ale również w salonie lub innym pomieszczeniu w naszym domu.

Podkłady pod wykładziny parkietowe

podkład pod wykładzinęWykładzina to bardzo komfortowa, atrakcyjna i funkcjonalna podłoga. Być może wiele osób odstrasza od montażu takiej podłogi konieczność częstej konserwacji, ale dla mnie przejechanie odkurzaczem parowym parę razy w tygodniu nie stanowi wyzwania. Być może to właśnie przekonania będące pozostałością z dawnych czasów powodują, że niektórzy nie widzą możliwości wykorzystania nowej technologii, aby szybko i skutecznie czyścić takie podłoża i stąd wyrażają niepochlebne opinie. Wracając jednak do wykładziny to warto wspomnieć, że świetnie się sprawdza jako kolorowa podłoga na przykład w dziecięcych pokojach i przedszkolnych salach, na których bawią się dzieci. Aby cieszyć się w pełni z takiej wykładziny należy ją najpierw dobrze zamontować. Oczywiście można ją położyć bezpośrednio na gołe podłoże betonowe, uważam jednak, że przyniesie to marny efekt. Dużo lepiej jest zastosować najpierw odpowiedni podkład pod wykładzinę, który zniweluje nierówności występujące na posadzkach z betonu i dopiero po tym położyć właściwą wykładzinę. Nie ma konieczności stosowania jakiegokolwiek podkładu w technologii układania wykładzin, ale trzeba podkreślić kilka korzyści wynikających z jego zastosowania. Po pierwsze i najważniejsze taki podkład wyrówna podłoże, które praktycznie nigdy nie jest idealne i przy cienkiej wykładzinie będziemy odczuwali każdą nierówność pod stopami. Po drugie zapewnia nam izolacyjność cieplną, przez co podłoga nie będzie tak zimna jak byśmy mieli ją ułożyć bezpośrednio na betonie. Po trzecie podkłady są bardzo elastyczne dlatego zapewniają dodatkowy komfort miękkiej podłogi. Nie można w tym miejscu przesadzić z tą elastycznością, aby stopy zanadto się nie zapadały. Trzeba dobierać odpowiednią grubość podkładu, aby zrównoważyć te nierówności.

Podkład wykładzinowy okładać można na wiele sposobów. Polecam osobiście metodę na klej lub za pomocą klejenia taśmą dwustronną. Zapewnia to dodatkową stabilność samej wykładziny i uniemożliwia jej przesuwanie w poziomie posadzki. Wybierając wykładzinę warto zapytać się w sklepie od razu o podkład. Sprzedawca dobierze i odpowiednio doradzi który zastosować.

Kategorie: Wystrój