Ziemniaki sprowadzono do Europy z Ameryki Południowej w XVI wieku i w krótkim czasie stały się one tutaj podstawowym produktem jedzeniowym i tak jest do dzisiaj. Niezbyt wygórowane wymogi uprawowe spowodowały, że bulwy ziemniaczane, bo ta część rośliny nadaje się do konsumpcji, znaleźć można na każdym talerzu. I tak jest przez ponad 500 lat na całym europejskim kontyngencie.

Jakie dania z ziemniaków?

tania hurtownia ziemniakówZiemniaki są warzywem bez specjalnych walorów smakowych, dlatego najczęściej stosowane są jako dodatek do mięs. W tej formie mogą być gotowane, puree lub smażone. Popularną i w wielu krajach ulubioną formą przyrządzania ziemniaków są frytki. Do ich smażenia potrzebny jest specjalny gatunek, którego nie da tania hurtownia ziemniaków. Muszą być specjalnie wyselekcjonowane, odpowiedniej wielkości, smażone w głębokim oleju. W biednych domach, gdzie ziemniaki były jedynym i głównym daniem, sporządzano je na różne sposoby. Jednym z nich było tarcie surowych ziemniaków, z których smażone są placki, lub, w niektórych regionach, robione są, a następnie gotowane,  kluski. Ziemniaki wykorzystywane są również do bardziej wyrafinowanych dań. Można je faszerować i zapiekać. Niektóre dania są garnirowane ziemniakami. Również z gotowanych ziemniaków robi się kluski. Są one podstawowym składnikiem sałatki warzywnej. W niektórych regionach jest popularna sałatka ziemniaczana. Do popularnych dań ziemniaczanych należy zupa, zwana popularnie kartoflanką, gdyż w niektórych regionach ziemniaki nazywane są kartoflami. Nazwa wzięta z jęz. niemieckiego. W drugiej połowie XX w. ziemniaki stały się najpopularniejszą przekąską, czyli stały się chipsami. Cienkie plastry ziemniaków, smażone w głębokim tłuszczu, doprawionym przyprawami smakowymi, można kupić w każdym sklepie, kiosku, czy na obiekcie rekreacyjnym. Chipsy nie należą do przekąsek odchudzających i zalecanych przez dietetyków, co wcale nie umniejsza ich powodzenia i masowej konsumpcji. Bardzo popularne jest spożywanie ziemniaków w formie płynnej. Uzyskiwany w procesie destylacji płyn, którym jest spirytus, stanowi bazę popularnego napoju, czyli wódki.

Wódka w formie czystej lub smakowej jest nieodzownym elementem wszystkich świąt, biesiad i spotkań towarzyskich. Wtedy nikt nie zastanawia się nad tym jaki jest bazowy surowiec trunku. Chociaż można skonstatować, że, szczególnie młodzi ludzie, biesiadują tylko przy ziemniakach, jeśli do alkoholu dodać chipsy i frytki. Szerokie wykorzystanie ziemniaków i stosunkowo łatwa ich produkcja, gwarantują ich długowieczność na naszych stolach.  

Kategorie: Hodowla i rolnictwo