Uciążliwe dolegliwości, które dotyczą stawów, to częsta przypadłość osób dorosłych, która wynika ze starzenia się organizmu. W obecnych czasach jednak problem ten dotyka także osoby młode. Jest to wyraźne utrudnienie, często uniemożliwia uprawianie sportów i prowadzenia aktywnego trybu życia, a dyskomfort, jaki jest odczuwany, z czasem się powiększa. Różnego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe w stawach kojarzą się z przypadłością, która dotyka osoby starsze, jednak tak naprawdę mogą pojawić się w każdym wieku.

Metody leczenia zwyrodnienia stawów kolanowych

zwyrodnienie stawów kolanowychZniszczenie stawu może pojawić się na skutek różnego rodzaju urazów i kontuzji, czasem może być konsekwencją różnych chorób. Inną przyczyną może być także niedobór selenu w diecie. O swoje stawy należy dbać przez całe życie, jest to bardzo ważne, gdy bagatelizowanie problemu może w przyszłości znacznie utrudnić nam życie. Bardzo ważny jest odpowiedni styl życia, umiarkowane uprawianie sportu, gdyż zbyt obciążająca aktywność fizyczna może przyczynić się do szybszego zużycia stawów. Zwyrodnienie stawów kolanowych jest bardzo powszechną dolegliwością, którą wymaga odpowiedniej rehabilitacji. Najczęściej są to właściwie dobrane ćwiczenia mięśni, różnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne. Pomocne bywają także różnego rodzaju preparaty, które przepisywane są przez lekarza, nie regenerują chrząstki stawowej, ale znacznie opóźniają postęp procesu zwyrodnieniowego. Popularne jest stosowanie preparatów z kwasem hialuronowym, który jest skutecznym środkiem na zahamowanie postępu zmian zwyrodnieniowych. Preparat ten swoje działanie zawdzięcza właściwościom przeciwzapalnym i nawilżającym, co skutkuje tym, iż staw zdecydowanie mniej boli i jest sprawniejszy. Rehabilitacja i leki bywają pomocne w przypadku zwyrodnień stawów kolanowych, jednak czasem ich działanie jest niewystarczające. Wtedy jedynym rozwiązaniem okazuje się operacja, która zależy od stopnia zniszczenia stawu. Operacja taka na wiele lat eliminuje problem zwyrodnienia, jednak konieczna jest odpowiednia rehabilitacja. 

Endoproteza stawu kolanowego jest zabiegiem, który jest również powszechnie wykonywany w przypadku ograniczenia ruchomości stawu oraz dolegliwości bólowych. Wykonuje się ją wtedy, gdy zmiany zwyrodnieniowe są bardzo duże. Warto dbać o swoje stawy, nie obciążać ich zbytnio, a w sytuacji, kiedy dojdzie do jakiś urazów, zasięgnąć specjalistycznej pomocy. Bólu kolan nie należy bagatelizować i jak najszybciej udać się do lekarza, by w porę uzyskać skuteczną pomoc.

Kategorie: Zdrowotnie