W zależności od tego, czym zajmuje się przedsiębiorstwo przemysłowe, różnić mogą się wymagania dotyczące sprzątania przestrzeni jego obiektów. Podstawowym sposobem na zachowanie w nich czystości, jest regularne odkurzanie. Nie można jednak zrobić tego za pomocą zwykłych domowych urządzeń. Są one zbyt małe i nie posiadają odpowiednio mocnych silników, aby poradzić sobie z takimi powierzchniami, jak hale produkcyjne. Dlatego też istnieją firmy specjalizujące się w produkcji specjalnych maszyn sprzątających do zastosowań przemysłowych.

Odkurzacze do hal produkcyjnych

odkurzacze dla przemysłuSprzątania potrzebują wszystkie przestrzenie przemysłowe, a zwłaszcza te, w których wytwarza się specjalistyczne urządzenia. Nie mogą one być narażone na kontakt z unoszącym się w powietrzu pyłem, który wzbija się przy każdym kroku. Dlatego też powszechnie wykorzystuje się odkurzacze dla przemysłu. Są to maszyny skonstruowane z myślą o ogromnych przestrzeniach, wymagających intensywnego i regularnego sprzątania. Ich budowa zależy od przeznaczenia. Bardzo popularne są jednostki centralne, jednak niewiele obiektów posiada pomieszczenie wygospodarowane na taki odkurzacz. Jego silnik i zbiornik montowany jest bowiem na stałe, a przewody ciągną się do każdego z obsługiwanych wnętrz. Wystarczy tylko podpiąć rurę do wylotu w ścianie i zacząć odkurzać. Bardzo często stosuje się także odkurzacze mobilne, które wielkością zbliżone są do sporych przyczepek. Mają solidne kółka i pozwalają przemieszczać się z nimi pomiędzy wieloma budynkami. Nie wolno też zapominać o tym, że urządzenie powinno zostać też dopasowane do rodzaju materiału i środowiska, w jakim będzie działać. Jeżeli mają nim być wciągane szkodliwe dla zdrowia pyły, odkurzacz taki musi być wyjątkowo szczelny i posiadać filtry, skutecznie zatrzymujące substancje wewnątrz. Natomiast tam, gdzie istnieje zagrożenie wybuchem, konstrukcja takiej maszyny nie może wytwarzać ciepła, a także być zabezpieczona przed wytwarzaniem wyładowań elektrycznych, które mogłyby spowodować zapłon.

Odkurzacze przemysłowe to specjalistyczne urządzenia, które wykorzystuje się w halach produkcyjnych i zakładach wytwórczych. Ich wielkość znacząco przekracza rozmiary maszyn znanych z domów. Ich moc i budowa różnią się w zależności od tego, w jakich warunkach będą używane. Mogą to być ogromne jednostki centralne lub mobilne urządzenia wielkości wózków. Pracując w miejscach zagrożonych wybuchem, nie mogą generować ciepła, a jeśli ich zadaniem będzie wciąganie toksycznych substancji, powinny być wyposażone w odpowiednie filtry.