Popręg to integralna część rzędu końskiego. Jest to podstawa bezpiecznej jazdy. Dzięki nim łatwo zamontujesz siodło tak, aby nie przesuwało się podczas treningu. Tak samo jak przy wyborze innych elementów rzędy końskiego, tak samo tutaj powinniśmy zadbać o jego prawidłowe dopasowanie. Źle dobrany popręg może spowodować obtarcia, sztywność chodu konia podczas treningu, a nawet uszkodzić jego kręgosłup.

Odpowiednie dopasowanie popręgu

popręg dla koniaElement ten przebiega bezpośrednio pod brzuchem konia. Dzięki niemu siodło trzyma się prawidłowo na jego grzbiecie i utrzymuję odpowiednią postawę jeźdźca. Popręg dla konia powinien znajdować się na szerokość ręki od łokcia zwierzęcia. Jeżeli zapniemy go bliżej to siodło znajdzie się na jego łopatkach, co sprawi mu duży dyskomfort. Na samym początku zapinamy go dość delikatnie. Przy wsiadaniu dopinamy go do momentu możliwości wsadzenia płaskiej ręki pod niego. Podczas jazdy należy również sprawdzić, czy nadal nie jest zbyt luźno zapięty, gdyż może to spowodować przesuwanie się siodła po końskim grzbiecie i obić jego kręgosłup lub doprowadzić do obtarć, zarówno spowodowanych przez siodło jak i popręg. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów popręgu w zależności od uprawianej dyscypliny. Są to popręgi typu angielskiego, inaczej nazywane sportowymi, westernowe, do polskich kulbak i siodeł damskich. Najbardziej popularnym rodzajem są popręgi sportowe. Wśród nich dominuje model skokowy, przez większość nazywany wszechstronnym i ujeżdżeniowy. Pierwszą ważną sprawą jeżeli chodzi o dopasowanie popręgu jest jego długość. Dobrze dobrany będzie leżał mniej więcej równo po obydwóch stronach siodła, a sprzączki nie będą  znajdować się na wysokości łokcia konia, aby nie powodować groźnych otarć.  Popręg ujeżdżeniowy jest krótszy niż ten skokowy, a spowodowane jest to długością przystuł, które znajdują się przy siodle. Popręg musi być odpowiednio długi. Jeżeli w momencie wsiadania nie mamy już możliwości jego podpięcia to oznacza to, że jest on za długi i może prowadzić do przesuwania się siodła w trakcie dalszej jazdy. Duże znaczenie ma tutaj również materiał, z którego jest popręg wykonany. Dostępne są modele wykonane ze skóry, bawełny, neoprenu lub ze sznurka, które są rzadziej używane. Używanie każdego rodzaju niesie za sobą plusy i minusy, zwłaszcza jeżeli jest on źle dobrany.

Prawidłowe dopasowanie popręgu pozwoli nam uniknąć szeregu problemów w postaci zapoprężeń lub obtarć. Popręg jest ważną częścią sprzętu jeździeckiego. Ten element jest niezbędny, aby utrzymać jeźdźca na grzbiecie konia. W doborze odpowiedniego sprzętu należy zachować zdrowy rozsądek. Źle dobrany sprzęt może być przyczyną wielu problemów podczas treningu.