Posiadanie własnego basenu wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami oraz przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa jego utrzymania. Nie wystarczy więc jedynie zbieranie z jego dna zanieczyszczeń i wymiana filtrów. Niezbędne jest również uzdatnianie wody w nim. Można to robić w określonych odstępach czasu, stosując do tego specjalistyczne środki chemiczne. Jednak coraz popularniejszym i zdecydowanie o wiele wygodniejszym rozwiązaniem są stacje dozujące. Ich montaż znacznie ułatwia zachowanie czystości konstrukcji i nie wymaga dodatkowego zaangażowania.

Automatyczne dozowanie zapewnia lepszą higienę

sprawdzona stacja dozowania chemiiWidząc pływające na powierzchni wody w basenie włosy lub liście, trudno się nie wzdrygnąć, a drobna materia organiczna, która opada na dno tworzy skupiska, wyglądające jak błoto. Nie dziwi więc, że wiele osób zastanawia się nad aspektami higienicznymi pływania w otwartym basenie. Z pomocą przychodzą filtry i sprawdzona stacja dozowania chemii. Systemy filtrujące wyłapują to wszystko co unosi się w wodzie. Natomiast dno wymaga regularnego czyszczenia za pomocą specjalnych odkurzaczy. Jeśli natomiast chodzi o niewidoczne gołym okiem bakterie lub drobnoustroje, ich eliminacją zajmują się specjalistyczne środki chemiczne. Produkowane są one na bazie chloru, a ich stosowanie należy powtarzać co jakiś czas. Jednak jeśli zainstalowana została stacja dozująca, nie trzeba zaprzątać sobie tym głowy, pilnując tylko, by nie zabrakło w niej środka uzdatniającego. System wymaga wcześniejszego skalibrowania przez fachowca, który go montował. W zależności od wielkości basenu, ilość używanych preparatów będzie się różnić. W przypadku niepoprawnych ustawień basen nie będzie nadawał się do bezpiecznego użytkowania. Zbyt mała ilość chloru pozwoli na rozwój niebezpiecznych bakterii, co grozić może infekcjami i chorobami. Zbyt duża podrażni nie tylko oczy, ale też skórę, co w przypadku poważniejszych poparzeń, wymaga hospitalizacji. Dlatego ustawienie parametrów stacji dozowania trzeba pozostawić specjalistom.

Montaż w ogrodowej instalacji basenowej stacji uzdatniającej jest wygodnym rozwiązaniem. Sprawia, że woda nie stanowi środowiska odpowiedniego dla rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów, tym samym użytkownicy basenu nie są narażeni na infekcje. Pamiętać jednak należy, że jej instalację oraz późniejsze dostosowanie ustawień pozostawić trzeba fachowcom. Odpowiednio dostosują stężenie środków chemicznych tak, aby działały one skutecznie, nie zagrażając przy tym bezpieczeństwu kąpiących.

Kategorie: Ogród / Działka